Ukraina. Niespokojna noc. Rosjanie wystrzelili 25 pocisków manewrujących

Świat
Ukraina. Niespokojna noc. Rosjanie wystrzelili 25 pocisków manewrujących
Telegram/znua_live/ Flickr/Dakota National Guard
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu-95, zdj. ilustracyjne

We wtorek 9 maja w nocy w Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy ogłoszono alarmy lotnicze - podała Ukrainska Prawda. Rosjanie ostrzelali Ukrainę 25 pociskami manewrującymi. "To przejaw prawdziwego kultu 'Zwycięstwa' - stworzyć świętą datę z zakończenia II wojny światowej i starać się zabić jak najwięcej cywilów!" - napisał Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

Syreny zaczęły wyć po godz. 3:30. Zaczęło się od regionów charkowskiego, zaporoskiego i połtawskiego, niedługo pojawiły się w całym kraju. Alarm już po godz. 6:00 podniesiono ponownie w Kijowie.

 

Rosjanie swój Dzień Zwycięstwa zaczęli od ostrzału Ukrainy rakietami manewrującymi.

 

 

Pojawiły się informacje o uruchomieniu systemów przeciwrakietowych. "Zagrożenie rakietowe! Siły obrony przeciwlotniczej pracują nad celami" - podała Kijowska Obwodowa Wojskowa Administracja.

 

 

Ukrinform podał, że fragmenty rakiet spadły w Kijowie na podwórko prywatnej posesji oraz na drogę. Szczątki zostały ugaszone, przekazał mer miasta Witalij Kliczko.

 

Dzień Zwycięstwa po rosyjsku

"Według wstępnych informacji, w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa wykryto i zniszczono około piętnastu wrogich celów powietrznych! Nie dokonano żadnych trafień, nie było ofiar i poważnych uszkodzeń spowodowanych przez spadające odłamki" - przekazał na Telgramie Sehij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

 

 

"Piąty atak lotniczy na Kijów od początku maja! Z maksymalnym zagęszczeniem i siłą ataku w dniu 9 maja! To przejaw prawdziwego kultu 'Zwycięstwa' - stworzyć świętą datę z zakończenia II wojny światowej i starać się zabić w tym dniu jak najwięcej cywilów!" - napisał Popko.

Ukraińcy zestrzelili 23 pociski

W nocy kijowskie systemy przeciwrakietowe zestrzeliły około 15 pocisków. Rosjanie na terytorium całej Ukrainy wystrzelili w sumie 25 pocisków manewrujących. 23 z nich zostało zestrzelonych.

 

"W nocy, 'świętego' dnia 9 maja okupanci uderzyli na terytorium Ukrainy morskimi i powietrznymi pociskami manewrującymi. Podczas dwóch fal ostrzału Ukrainy okupanci rosyjscy wystrzelili 25 pocisków Kalibr i Ch -101/Ch-555" - przekazał Mykoła Ołeszczuk, dowódca ukraińskich sił powietrznych.

 

 

Pociski były wystrzeliwane z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym oraz bombowców strategicznych Tu-95.

ap/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie