Ike Ekweremadu chciał pomóc córce. Polityk z Nigerii dostał wyrok za handel narządami

Świat
Ike Ekweremadu chciał pomóc córce. Polityk z Nigerii dostał wyrok za handel narządami
Twitter/iamekweremadu, Pexels/Vidal Balielo Jr.
Polityk z Nigerii skazany za próbę handlu narządami

Dziewięć lat i osiem miesięcy w więzieniu - taki wyrok usłyszał nigeryjski polityk Ike Ekweremadu. Oprócz niego w sprawie zostali także skazani jego żona Beatrice i lekarz Obinna Obeta. Cała trójka jest winna próbie handlu ludzkimi organami.

Brytyjska Prokuratura Koronna (CPS) przekazała, że Ike Ekweremadu, były wiceprzewodniczący nigeryjskiego senatu, spędzi w więzieniu dziewięć lat i osiem miesięcy. Jego żona Beatrice i lekarz Obinna Obeta, którzy również zostali uznani za winnych próby handlu organami - otrzymali kolejno wyroki czterech lat i sześciu miesięcy oraz dziesięciu miesięcy.

 

ZOBACZ: Polecieli do Meksyku, wycięto im organy? Jeden Polak zmarł, drugi jest w śpiączce

 

"To przerażający spisek, mający na celu wykorzystanie bezbronnej ofiary poprzez jej przemyt do Wielkiej Brytanii celem pobrania organu do przeszczepu. Oskarżeni okazali całkowity brak szacunku dla dobrobytu, zdrowia i dobrego samopoczucia ofiary, przez cały czas wykorzystując swój znaczący wpływ" - mówiła prokurator Joanne Jakymec. Dodała, że przez cały ten czas "ofiara miała ograniczone możliwość pojmowania tego, co naprawdę się dzieje".

Nigeria: Spiskowali, by pomóc córce 

Pod koniec marca ława przysięgłych w sądzie Old Bailey uznała polityka, jego żonę i lekarza winnymi. Chodziło o sprawę z 2022 roku, gdy spiskowali oni w celu sprowadzenia 21-letniego handlarza ulicznego z nigeryjskiego miasta Lagos do Londynu. Obiecywali mu lepsze życie i pracę, by w rzeczywistości pozyskać jego nerkę. Mężczyzna - zgodnie z ich planem - miał zostać dawcą dla córki senatora cierpiącej na chorobę nefrologiczną.

 

21-latek zaczął podejrzewać, że coś jest nie tak, gdy przyjechał do Wielkiej Brytanii. Miał dostać tu dobrze płatną pracę, ale nie wiedział, że ​​w zamian oczekuje się od niego nerki.

 

Gdy Ike Ekweremadu i jego żona poinformowali przyjezdnego o tym warunku, początkowo przystał na propozycję. W lutym 2022 roku na oddziale nefrologicznym londyńskiego szpitala Royal Free podjęto próbę przekonania lekarzy do przeprowadzenia przeszczepu. 21-latek leżał już na łóżku szpitalnym, jednak w ostatniej chwili zdecydował się uciec i zgłosić sprawę na policji. 

kg/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie