Budka z lodami tuż obok "Bramy śmierci". Mieszkańcy oburzeni

Polska
Budka z lodami tuż obok "Bramy śmierci". Mieszkańcy oburzeni
flickr/Ole Kristian Brastad/CC BY 2.0
Przy bramie muzeum Auschwitz-Birkenau stanęła budka z lodami (zdjęcie ilustracyjne)

250 metrów od bramy byłego obozu Auschwitz-Birkenau stanęła budka z lodami. Mieszkańcy są oburzeni tym faktem. Oskarżają właściciela budki o brak szacunku. Okazuje się jednak, że żadne pozwolenie na postawienie punktu gastronomicznego na terenie działki nie zostało wydane.

Zaledwie 250 metrów od "Bramy Śmierci" stanęła budka z lodami i goframi. W samym muzeum obowiązuje całkowity zakaz spożywania posiłków.


Mieszkańcy uważają, że punkt ze słodkościami w miejscu, w którym przejeżdżały setki transportów przewożących ludzi do obozu zagłady w czasie II wojny światowej jest po prostu niestosowny. Lokalna społeczność nie kryje oburzenia. O sprawie zaalarmowała urząd.  

 

ZOBACZ: Oświęcim: Marsz Żywych. Młodzi Żydzi i Polacy upamiętnili ofiary Holokaustu


- Jest to przykład nie tylko estetycznego bezguścia, ale też braku szacunku dla znajdującego się nieopodal szczególnego historycznego miejsca. Przyczepa ta jednak stoi poza wyznaczoną przez przepisy strefą ochronną Pomnika Zagłady, zatem, niestety, nie mamy na nią żadnego wpływu. Ufamy, że właściwe władze samorządowe rozwiążą ten wstydliwy problem - powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz, cytowany przez Gazetę Krakowską. 

Budka musi zniknąć 

Urząd Gminy Oświęcim ustalił, że działka, na której stoi budka, należy do oświęcimskiego Starostwa Powiatowego, które razu zareagowało na uwagi mieszkańców. Ustaliło, że nie wydano żadnego zezwolenia na prowadzenie jakiejkolwiek działalności w obrębie ziemi, na której stoi budka z lodami. Stoisko powinno więc zostać usunięte.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Wizja lokalna z udziałem Norwega w Oświęcimiu. Jest podejrzany o zabójstwo 26-latki

 
Jak informuje przytoczony przez Gazetę Krakowską Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski - to jest zwykła samowola budowlana. Pawilon handlowy został postawiony w tzw. pasie drogowym u zbiegu ulic Męczeństwa Narodów i Ofiar Faszyzmu. Przedstawiciele referatu drogowego już wszczęli postępowanie w celu usunięcia budy z lodami. 

*** SPROSTOWANIE ***

"Działka, na której postawiono obiekt handlowy należy do osoby prywatnej, która ją wynajmuje Przedsiębiorcy. Nieruchomość nie znajduje się w pasie ochrony i nie jest wymagane żadne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w tym konkretnym miejscu. Obiekt handlowy nie jest samowolą budowlaną". 

kar/kg/red/ / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie