Szwecja wydala pięciu rosyjskich dyplomatów. Wezwano ambasadora

Świat
Szwecja wydala pięciu rosyjskich dyplomatów. Wezwano ambasadora
PAP/EPA/Fehim Demir
Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstrom poinformował o wydaleniu z kraju pięciu rosyjskich dyplomatów

Szwecja wydali z kraju pięciu rosyjskich dyplomatów - zapowiedział we wtorek szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom.

Deklaracja o wydaleniu przez Sztokholm rosyjskich dyplomatów padła we wtorek na antenie publicznej telewizji SVT. - MSZ wezwało na rozmowę ambasadora Rosji Wiktora Tatarincewa - przekazał szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstrom.

 

- Ambasador został poinformowany, że pięć osób zatrudnionych w rosyjskiej ambasadzie zostało poproszonych o opuszczenie kraju z powodu działań niezgodnych z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych - podkreślił minister spraw zagranicznych.

 

ZOBACZ: Igor Girkin skrytykował Władimira Putina. Szwedzcy eksperci: To niepojęte, że on jeszcze żyje

 

- Ich działalność na naszym terytorium była niezgodna ze statusem dyplomatycznym - dodał Billstrom w rozmowie z SVT Nyheter.

 

Rosyjski ambasador Wiktor Tatarincew odmówił zabrania głosu w sprawie. - Bez komentarza - rzucił krótko w rozmowie ze stacją.

Szwedzki kontrwywiad: Co trzeci rosyjski dyplomata to szpieg

Szwecja wydaliła trzech rosyjskich dyplomatów w kwietniu ubiegłego roku, tuż po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

 

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami krajowej Policji Bezpieczeństwa (Säkerhetspolisen), co trzeci rosyjski dyplomata tak naprawdę pracuje dla jednej z rosyjskich służb wywiadowczych i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. - To rosyjscy pracownicy państwowi, którzy mają za zadanie zbierać informacje i wpływać na kraj w wybranym przez siebie kierunku - ocenił szef kontrwywiadu Daniel Stenling w serii dokumentalnej "Wojna cieni" na temat rosyjskich wpływów.

Norwegia wydala rosyjskich dyplomatów

Na początku tego miesiąca Norwegia poinformowała, że z kraju wydalonych zostanie 15 pracowników rosyjskiej ambasady, którzy według MSZ byli oficerami wywiadu działającymi pod przykrywką.

jkm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie