Igor Girkin skrytykował Władimira Putina. Szwedzcy eksperci: To niepojęte, że on jeszcze żyje

Świat
Igor Girkin skrytykował Władimira Putina. Szwedzcy eksperci: To niepojęte, że on jeszcze żyje
Wikipedia/Dom kobb/PAP/EPA/VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Igor Girkin i Władimir Putin

Rosyjski żołnierz i bloger wojskowy, Igor Girkin, skrytykował Władimira Putina i porównał go do byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, zasugerował, że jest tchórzem. - To niepojęte, że Girkin jeszcze żyje - powiedział szwedzki podpułkownik Joakim Paasikivi.

52-letni Igor Girkin ps. Striełkow to były oficer rosyjskiej FSB, który walczył w Czeczenii i Naddniestrzu. Kierował aneksją Krymu i był w pierwszej fali wojsk rosyjskich w Donbasie. W 2014 roku pełnił funkcję ministra obrony samozwańczej Republiki Donieckiej.

 

Obecnie jest wpływowym rosyjskim blogerem wojskowym z liczbą 792 tysięcy obserwujących na serwisie komunikacyjnym Telegram - podał szwedzki dziennik "Aftonbladet".

 

Wojskowi blogerzy - lub "korespondenci wojenni", jak są nazywani w Rosji - to eksperci od armii, którzy są znani z nawoływania do ostatecznego rozprawienia się z Ukrainą. Często krytykują armię, ale nigdy Władimira Putina.

 

Zachodni analitycy twierdzą, że wojskowym blogerom wolno krytykować przywództwo wojskowe, ponieważ ich krytyka w rzeczywistości wspiera Putina. Bo krytykowani są ci, którzy nie wykonują jego rozkazów.

"Girkin przekroczył czerwoną linię. Nie wolno krytykować prezydenta"

Kreml nie zareagował ostro, gdy Igor Girkin w zeszłym roku wezwał do egzekucji ministra obrony Siergieja Szojgu za błędy, które miał popełnić w Ukrainie.

 

Jak przekazała gazeta, bloger wojskowy przekroczył jednak granicę, gdy zamieścił na Telegramie wideo, w którym skrytykował bezpośrednio prezydenta Rosji.

 

- Chęć ucieczki może pojawić się u Władimira Putina, gdy sytuacja stanie się naprawdę krytyczna - przekazał bloger wojskowy. - W takiej sytuacji prawdopodobnie wpadnie w panikę, a wtedy może po prostu próbować ratować życie, podobnie jak Janukowycz - powiedział na nagraniu.

 

"Girkin przekroczył czerwoną linię"

- Nie uważam, aby Girkin był wentylem bezpieczeństwa dla krytyki w Rosji - powiedział podpułkownik Joakim Paasikivi, wykładowca strategii wojskowej na Szwedzkim Uniwersytecie Obrony w Sztokholmie. - On krytykuje Putina bezpośrednio. To niezrozumiałe, że jeszcze żyje - zauważył w rozmowie z "Aftonbladet".

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden: Inwazja Putina jest dla USA i świata epokowym testem

 

Zaskoczony jest również Stefan Ingvarsson, analityk z Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich.

 

- Girkin przekroczył czerwoną linię. Nie wolno krytykować prezydenta - zauważył Ingvarsson. - Porównanie Putina do byłego prezydenta Ukrainy, Janukowycza, który został obalony w 2014 roku i zmuszony do ucieczki do Rosji, jest wyjątkowo niebezpieczne - powiedział.

mbl/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie