Zwrot podatku. Mateusz Morawiecki: 20 mld zł w tym roku. Bezprecedensowa kwota

Polska
Zwrot podatku. Mateusz Morawiecki: 20 mld zł w tym roku. Bezprecedensowa kwota
PAP/Mateusz Marek
Mateusz Morawiecki podał nowe dane o zwrotach podatku

W tym roku zwroty podatku PIT wyniosą ok. 20 mld złotych - przekazał na konferencji w podwarszawskich Ząbkach premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślał, że to kwota "bez precedensu".

Podczas poniedziałkowej konferencji w Ząbkach premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kwota zwrotów PIT w 2023 roku wyniesie około 20 miliardów złotych. Jak przekonuje premier, rząd PiS jest równoznaczny z niskimi podatkami.  


- Najlepszym dowodem są zwroty podatku, które teraz trafiają na konta około 17-18 mln Polaków. Tę akcję jeszcze podsumujemy, ale będzie to co najmniej 15 mln obywateli, podatników - powiedział Morawiecki.

 
Szacunki resortu finansów w marcu zakładały zwroty około 17,5 mld zł. Premier zapowiadał, że zwrot podatków będzie w tym roku rekordowy.  

 

ZOBACZ: Szczyt Klimatyczny Togetair 2023. Mateusz Morawiecki o dofinansowaniu na pompy ciepła


- Nigdy w historii III RP w okresie rozliczeń nie wpływała taka kwota takich zwrotów podatkowych - podkreślił. 
Premier przypomniał, że według raportu OECD, Polska ma najbardziej korzystny system podatkowy wśród krajów UE, które także należą do OECD. 


- Nie ma lepszego dowodu, że polskie podatki są niskie - stwierdził premier. - Dane międzynarodowe, umieścimy na stronach KPRM i MF, niech się zmierzą z nimi ci, którzy mówią, że w Polsce są wysokie podatki - dodał. 

Opłacalność życia w Polsce

Premier zwrócił uwagę na zmiany, jakie zaszły w systemie podatkowym w ostatnich latach. Morawiecki wspomniał o zmianie stawki podatkowej z 18 na 12 proc. Oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. 


- Podnieśliśmy próg podatkowy do 120 tys. złotych. Poprawiliśmy tym los całej szeroko rozumianej klasy średniej. Poprawiliśmy ich wynagrodzenie netto. Po raz pierwszy od parunastu lat podnieśliśmy koszty uzyskania przychodów - wymieniał.  

 

ZOBACZ: Ile czeka się na zwrot podatku? To zależy, jak składasz PIT


Morawiecki zapewnił, że rząd robi wszystko, by w Polsce "opłacało się żyć, pracować i kształcić dzieci". Uwagę skierował także na wprowadzenie zerowego podatku PIT. Działanie to miało polepszyć sytuację osób przed 26 roku życia, które wchodzą na rynek pracy.

System elektroniczny 

Na konferencji przemawiała tez minister finansów Magdalena Rzeczkowska. 


- Nie zapominamy o organizacjach pożytku publicznego. W tym roku podnieśliśmy procent podatku, który można odpisać na cele charytatywne. Polacy coraz chętniej wspierają organizacje pożytku publicznego - stwierdziła Rzeczkowska. 

 

Za ubiegły rok 75 proc. podatników w kraju skorzystało z możliwości przekazania 1,5 proc. Podatku na cele charytatywne. Minister finansów powiedziała, że środki, które otrzymają organizacje pożytku publicznego szacowane są na około 210 milionów złotych. Wskazała także na możliwość rozliczeń elektronicznych, które należy złożyć do 2 maja. 


- Najstarszy podatnik, który skorzystał z systemu elektronicznego Twój e-pit ma 108 lat. Najmłodszy podatnik do tej pory, to osoba, która w marcu 2023 roku ukończyła 18 lat. Cieszy nas bardzo, że tak szeroko pokoleniowo Polacy korzystają z usług elektronicznych Krajowej Administracji Skarbowej - dodała minister finansów.  

kar / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie