Szczyt Klimatyczny Togetair 2023. Mateusz Morawiecki o dofinansowaniu na pompy ciepła

Polska
Szczyt Klimatyczny Togetair 2023. Mateusz Morawiecki o dofinansowaniu na pompy ciepła
PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas IV edycji Szczytu Klimatycznego TOGETAIR w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który otworzył odbywający się w Warszawie Szczyt Klimatyczny Togetair 2023. Dodał, że w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono ponad 590 tys. wniosków na ponad 12 mld zł. Przypomniał też, że ruszyła kolejna edycja programu "Mój Prąd".

Jak zaznaczył Morawiecki, "nasze działania przynoszą wymierne efekty". - Przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w energetyce - ocenił. Wyraził opinię, że mamy dzisiaj rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza w energetyce prosumenckiej.

 

Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW. - Dzisiaj to jest 11 GW, czyli ponad 100 razy więcej w ciągu siedmiu lat - powiedział. Dodał, że to w dużej mierze zasługa programu "Mój Prąd".

Dofinansowanie do 58 tys. zł

- Dzięki nowej edycji programu "Mój Prąd", która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła. Będzie można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości 58 tys. zł - zapowiedział szef rządu.

 

Morawiecki mówił, że rząd łączy troskę o środowisko naturalne z troską o portfele Polaków, dlatego dla najbardziej potrzebujących skierowana jest pomoc przy termomodernizacji. - Dodatkowe środki rządowe to ok. 700 mln zł. To nie są jednorazowe spektakularne akcje, jest to praca organiczna - podkreślił premier.

 

ZOBACZ: Minister Moskwa: Sześć tys. dofinansowania dla indywidualnych prosumentów w ramach programu Mój Prąd

 

Morawiecki przypomniał też, że w trakcie rządów PO i PSL, gdy normy dla pyłów zawieszonych były przekraczane, to je zmieniano. - To chyba była sytuacja w 2013, 2014 roku, jak okazało się, że stężenie pyłów jest bardzo wysokie, to podniesiono dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu. My zamiast zbijać ten przysłowiowy termometr, wolimy zbijać poziom zanieczyszczonego powietrza - stwierdził szef rządu.

Wsparcie dla właścicieli mieszkań

Jak mówił, dla właścicieli mieszkań jest specjalny program "Ciepłe Mieszkanie", który pomaga zainstalować efektywne źródła ciepła.

 

- W ramach programu "Czyste Powietrze" złożono ponad 590 tys. wniosków na kwotę ponad 12 mld zł. Dzięki nowym warunkom na ocieplenie domu i wymianę starego pieca można otrzymać nawet 136 tys. zł - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Minister klimatu Anna Moskwa: Wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus

 

Premier podał przykład gminy Skawina, gdzie dzięki programom rządowym uda się obniżyć zapotrzebowanie na ciepło grzewcze o 40-50 proc. Szef rządu przyznał, że wiele udało się zrobić również dzięki współpracy z samorządami, którym podziękował. - Dzięki współpracy między rządem a samorządem udało się zrealizować tę przełomową zmianę w zakresie energetyki i energetyki cieplnej, energetyki prosumenckiej - powiedział premier.

Przewidywania na kolejne lata

Według przewidywań, jak poinformował Morawiecki, "w 2025 roku zainstalowana moc energii zielonej przekroczy 28 gigawatów".

 

- Realizujemy plan, według którego przede wszystkim nasza energetyka oprze się na energii prosumenckiej, energetyce zielonej, a w podstawie pracować będzie przede wszystkim energetyka atomowa - stwierdził premier. Do tego czasu - jak wskazał - musimy utrzymywać stabilne źródła energii, których dostarcza dzisiaj węgiel i gaz.

ap/bas/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie