Miliardowa strata NBP. Wiceprezes banku Marta Kightley wyjaśnia

Polska
Miliardowa strata NBP. Wiceprezes banku Marta Kightley wyjaśnia
Polsat News
Wiceszefowa Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley odniosła się do straty NBP

Narodowy Bank Polski odnotował w ubiegłym roku stratę w wysokości blisko 17 mld zł. - Instytucja pełni misję publiczną i wynik - czy to dodatni, czy ujemny - jest tak na prawdę w dużej mierze efektem ubocznym - oceniła w "Gościu Wydarzeń" wiceprezes NBP Marta Kightley. - To nie tak, że my w rzeczywistości ponieśliśmy stratę - dodała ekonomistka w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Wynik finansowy w 2022 roku wyniósł -16,94 mld zł, wobec +10,97 mld zł w 2021 roku - podał w czwartek Narodowy Bank Polski w sprawozdaniu finansowym. Biuro prasowe NBP wyjaśniło, że powodem ujemnego wyniku był wzrost stóp procentowych w kraju i za granicą, co przełożyło się na obniżenie wycen posiadanych przez NBP zagranicznych obligacji.

 

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w piątek na konferencji prasowej, że strata ta jest "czysto techniczna". Szef rządu podkreślił, że żadne cele w budżecie nie są zagrożone. - Nie przewidywaliśmy żadnej wpłaty z zysku NBP - podkreślił.

 

W piątek wieczorem w "Gościu Wydarzeń" głos na ten temat zabrała również wiceszefowa Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley. - NBP nie działa dla zysku, pełni misję publiczną i wynik, czy to dodatni, czy ujemny, jest w dużej mierze efektem ubocznym funkcjonowania i działalności banku - powiedziała w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Wiceprezes NBP o stracie: Spadła wycena papierów wartościowych

Marta Kightley zaznaczyła, Narodowy Bank Polski posiada zarówno rezerwy walutowe, jak i prowadzi politykę pieniężną, czyli emituje pieniądz. - Rezerwy, które gromadzimy - ich równowartość wynosi ok. 680 mld zł - są inwestowane w złoto i siedem bezpiecznych walut - wyjaśniła.


Wideo: Wiceprezes NBP o stracie: Spadła wycena naszych papierów wartościowych

 

 

- Tych środków nie trzyma się w gotówce, tylko inwestuje się w papiery wartościowe, najczęściej skarbowe. One podlegają różnej wycenie, w zależności od stóp procentowych. W zeszłym roku rosły stopy procentowe, co oznacza, że wycena papierów wartościowych spada - podkreśliła wiceszefowa NBP.

 

Wiceszefowa Narodowego Banku Polskiego odniosła się także do licznych wystąpień prezesa Adama Glapińskiego, który wcześniejsze dobre wyniki przypisywał rozważnym działaniom pracowników NBP. - Mamy departamenty, które odpowiadają za zarządzanie rezerwami i są w stanie bezpiecznie wypracowywać zyski - zaznaczyła.

 

- Wynik ujemny, który zarejestrowaliśmy w zeszłym roku, jest o tyle techniczny, że to jest właśnie wycena tych papierów wartościowych, które są w naszym portfelu - powiedziała Marta Kightley w "Gościu Wydarzeń"

 

ZOBACZ: Wiceprezes NBP Marta Kightley: Pod koniec przyszłego roku zobaczymy jednocyfrową inflację

 

Wiceszefowa NBP dodała, że "nie jest to realizowana strata". - To nie jest tak, że my w rzeczywistości ponieśliśmy tę stratę, tylko to, że te obligacje amerykańskie, które są w naszych rezerwach, one są wyceniane do rynku niżej ze względu na wzrost stóp procentowych - podkreśliła.

 

- W przyszłości jest szansa odrobienia strat - dodała wiceprezes NBP.

Wiceprezes NBP: Dla nas wynik nie jest najważniejszy

Marta Kightley stwierdziła, że za stopy procentowe odpowiedzialne są także inne banki centralne na świecie. - Celem NBP jest prowadzenie polityki pieniężnej. Dla nas nie jest najważniejszy wynik - podkreśliła.

 

- W poprzednich latach, za poprzedniej kadencji prezesa Adama Glapińskiego wpłata do budżetu wynosiła ok. 35 mld. Obecna strata oznacza, że nie ma wpłaty do budżetu i tyle - zaznaczyła wiceprezes.

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie