Wiceprezes NBP Marta Kightley: Pod koniec przyszłego roku zobaczymy jednocyfrową inflację

Biznes
Wiceprezes NBP Marta Kightley: Pod koniec przyszłego roku zobaczymy jednocyfrową inflację
Polsat News
Wiceprezes NBP podała najnowsze informacje w sprawie inflacji

- Od marca do końca przyszłego roku inflacja będzie silnie spadać. Na koniec 2023 roku zobaczymy jednocyfrową inflację - poinformowała na antenie Polsat News wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley. Ekonomistka zdradziła także, kiedy Polacy mogą spodziewać się szczytu wzrostu cen.

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zdradziła w rozmowie z Igorem Sokołowskim Polsat News, co znajdzie się w nowej, listopadowej projekcji inflacji, którą NBP zamierza przedstawić w przyszłym tygodniu. Ekonomistka poinformowała, że zostaną wówczas przedstawione informacje dotyczące szczytu inflacji w Polsce.

 

Wiceprezes NBP nie powiedziała ile wyniesie wspomniany szczyt. Zaznaczyła jednak, że nasi rodacy mogą spodziewać się go w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Wiceprezes NBP: Inflacja będzie spadać od marca

Marta Kightley poinformowała także, od kiedy nasi rodacy zaczną zauważać spadek cen. - Dobra informacja jest taka, że od marca do końca przyszłego roku inflacja będzie silnie spadać. Na koniec 2023 roku zobaczymy jednocyfrową inflację - podkreśliła wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.

 

 

ZOBACZ: Ludwik Kotecki z RPP: Szacuję, że inflacja w lutym może wynieść 20 proc.

 

Przypomnijmy, że Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek najświeższe dane dotyczące inflacji. W październiku wzrost cen wyniósł 17,9 proc. - w porównaniu do października 2021 roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny wzrosły o 1,8 proc.

 

 

Podany w poniedziałek wskaźnik jest najwyższy od ponad 20 lat. Ostatni raz inflacja była wyższa w 1996 roku, kiedy wynosiła 18,5 procent.

 

Igor Sokołowski zapytał wiceprezes Narodowego Banku Polskiego o to, dlaczego NBP nie udało się wskazać momentu, w którym inflacja będzie najwyższa, ani jej szczytowej wysokości.

 

- Z tego względu że mamy do czynienia z szokami podażowymi. To nie jest tylko nasz problem. Nie tylko my nie przewidujemy dobrze tego szczytu inflacyjnego, ale również inne banki centralne. Za każdym razem, jak przygotowujemy projekcję inflacji, patrzymy na aktualne dane i na ich podstawie mówimy, co będzie się działo w przyszłości. Zgodnie z projekcją lipcową, szczyt przewidywaliśmy na lato tego roku. Teraz przygotowujemy projekcję listopadową, z której będzie wynikało, że szczyt inflacji będzie przypadał najprawdopodobniej na pierwsze miesiące 2023 roku - odpowiedziała Marta Kightley.

Marta Kightley: Inflacja nie powinna przekroczyć 20 proc.

Wiceszef NBP dodała, że inflacja w szczycie nie powinna być na dużo wyższym poziomie niż to jest obecnie. Na pytanie prowadzącego o to, czy przekroczy ona 20 proc. stwierdziła, że "wolałaby nie mówić o konkretnych liczbach, gdyż obecnie jest to bardzo trudne".

 

ZOBACZ: Rekordowa inflacja w Polsce. "GUS bada tysiące produktów"

 

- Jeśli nie wydarzy się nic zaskakującego, to inflacja nie powinna przekroczyć 20 procent - powiedziała ekonomistka.

 

Marta Kightley podkreśliła także, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych przez RPP znacząco wpłynęły na stronę popytową inflacji. Dodała, że inflacja w Polsce jak i w Europie przyszła z zewnątrz i jest pochodną agresji Rosji na Ukrainę.

 

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odbędzie się w środę 9 listopada.

mms/grz/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie