Naukowcy odkryli przyczynę siwienia. Teraz już wiedzą, jak mu zapobiec

Świat
Naukowcy odkryli przyczynę siwienia. Teraz już wiedzą, jak mu zapobiec
Pixabay
Pojawienie się pierwszego siwego włosa na głowie to jedna z oznak starzenia się organizmu. Naukowcy w końcu wiedzą, dlaczego tak się dzieje

Chociaż procesu starzenia się - jeszcze - nie można zatrzymać, a o postępującej wciąż metryce co niektórym przypomina siwizna, to dla niezadowolonych z utraty naturalnego koloru włosów być może jest jeszcze nadzieja. Naukowcy właśnie opublikowali obiecujące badania. Sądzą, że udało się im znaleźć przyczynę, dla której nasze głowy siwieją wraz z wiekiem.

Najnowsze badania wykazują, że za utrzymanie koloru włosów odpowiadają komórki macierzyste. Jednak wraz z wiekiem ich zdolność do tego może zostać zahamowana, a wręcz uniemożliwiona w miarę dojrzewania.

 

Niektóre z komórek macierzystych są w stanie poruszać się między tzw. kompartmentami (odrębne obszary w komórce eukariotycznej - red.) wzrostu w mieszkach włosowych. Z upływem lat nie są już w stanie przemieszczać się z taką łatwością, jak u młodego człowieka. Właśnie wtedy pojawiają się siwe włosy.

Siwienie włosów jednak odwracalne? Najnowsze badania dają nadzieję

Do takich wniosków doszli naukowcy z Grossman School of Medicine NYU. W badaniach skupili się na komórkach skóry myszy, które występują również u ludzi. Chodzi o komórki macierzyste melanocytów - melanoblasty (McSC).

 

Podczas normalnego wzrostu włosów komórki te nieustannie poruszają się między kompartmentami rozwijającego się mieszka włosowego. Wewnątrz tych obszarów są jednak narażone na sygnały wpływające na ich dojrzewanie.

 

ZOBACZ: Naukowcy z Niemiec: Mózg zmienia się pod wpływem cukru. Zaskakujące wyniki badań

 

Odkrycia sugerują, że podczas procesu starzenia się włosów, gdy wypadają, a następnie odrastają, coraz większa liczba McSC gromadzi się w kompartmencie komórek macierzystych zwanym wybrzuszeniem mieszków włosowych i już tam zostaje.

 

To uniemożliwia im dalsze dojrzewanie. Nie są w stanie też wrócić do swojego pierwotnego miejsca w przedziale, gdzie zostałyby pobudzone do regeneracji i przemiany w komórki pigmentowe (melanogeneza).

Przełom w leczeniu siwizny. Naukowcy są na dobrej drodze

Jeśli wnioski z badań przeprowadzonych na myszach potwierdzą się na ludziach, może to oznaczać, że naukowcy właśnie znaleźli potencjalny sposób na odwrócenie siwienia włosów - lub nawet całkowite temu zapobieżenie.

 

Optymizmu nie traci kierownik prac, doktor habilitowany w NYU Langone Health w Nowym Jorku, Qi Sun. "Nasze badanie poszerza podstawową wiedzę na temat działania komórek macierzystych melanocytów w celu nadawania kolorów włosom" - pisze w raporcie.

 

ZOBACZ: Australijscy naukowcy wyhodowali mięso z mamuta włochatego i zrobili z niego klopsa

 

"Nowo odkryte mechanizmy stwarzają prawdopodobieństwo, że takie samo stałe umiejscowienie komórek macierzystych melanocytów może występować u ludzi" - zaznacza Sun.

 

"Jeśli tak, wytycza to potencjalną ścieżkę odwracania lub zapobiegania siwieniu ludzkich włosów poprzez wspomaganie zablokowanych komórek w ponownym przemieszczaniu się między rozwijającymi się kompartmentami mieszków włosowych" - wyjaśnia naukowiec.

 

ZOBACZ: Naukowcy stworzyli elektroniczny opatrunek. Przyspiesza gojenie o 30%

 

Jedna z badaczek, Mayumi Ito, która jest profesorką na Wydziale Dermatologii im. Ronalda O. Perelmana i Wydziale Biologii Komórki na nowojorskiej uczelni Langone Health, tłumaczy, że "to utrata funkcji kameleona w komórkach macierzystych melanocytów może być odpowiedzialna za siwienie i utratę koloru włosów".

 

Kolejnym zadaniem dla naukowców będzie najpewniej zbadanie, jak przywrócić ruch McSC lub opracować metodę przenoszenia ich z powrotem do ich przedziału, aby mogły ponownie wytwarzać pigment.

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie