Grzyby lekiem na starzenie się. "Pięć pieczarek dziennie robi różnicę"

Technologie
Grzyby lekiem na starzenie się. "Pięć pieczarek dziennie robi różnicę"
Pixabay/manfredrichter

Grupa naukowców z Stanowego Centrum Roślin i Grzybów w Pensylwanii odkryła, że grzyby są źródłem największej pojedynczej dawki ergotioneiny i glutationu. Te dwa przeciwutleniacze mają właściwości hamujące proces starzenia się. Według badaczy regularne jedzenie grzybów może zahamować rozwój wielu chorób neurologicznych.

- Odkryliśmy, że bez wątpienia grzyby mają najwyższe stężenie tych dwóch połączonych antyoksydantów - powiedział emerytowany prof. Robert Beelman ze Stanowego Centrum Roślin i Grzybów w Pensylwanii.


Teoria wolnych rodników

 

Naukowcy uważają, że za proces starzenia jest powiązany z tak zwaną wielorodnikową teorią starzenia się. Hipoteza zakłada, że proces ten ma związek z działaniem wolnych rodników powstających podczas zamiany przez organizm jedzenia w energię.

 

Wolne rodniki (atomy tlenu z niesparowanym elektronem) "podróżują po ciele" w poszukiwaniu elektronów, z którymi mogą się powiązać. Podczas tego procesu rodniki osłabiają komórki, proteiny, a nawet mogą ingerować w DNA.


- Ciało potrafi kontrolować większość z nich (w tym ergotionein i glutation), ale nie na tyle, aby nie wywołały szkód w organizmie takich, jak choroby serca, czy choroba Alzheimera - dodaje Beelman.

 

Borowik najlepszy, pieczarka "daje radę"

 

Badacze doszli do zaskakujących wniosków po porównaniu 13 różnych gatunków grzybów. Grzybami, które cechują najlepsze właściwości lecznicze, ponieważ mają najwięcej antyoksydantów,  są borowiki szlachetne. Pieczarki z kolei zawierają dużo mniej przeciwutleniaczy niż inne grzyby, ale i tak wyróżniają się na tle innych produktów.


Jak odkryła grupa naukowców grzyby nie tracą swoich właściwości nawet, gdy są wystawione na działanie wysokiej temperatury.


Beelman obiecał, że rozpoczną się badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, "czy osoby jedzące grzyby żyją dłużej i rzadziej chorują". Według profesora zjedzenie pięciu pieczarek dziennie znacznie zmniejsza ryzyko schorzeń neurologicznych.


Pennsylvania State University, Food Chemistry, newatlas.com

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie