Przeprowadzono testy DNA włosów Beethovena. Dowodzą, że kompozytor miał problemy zdrowotne

Świat
Przeprowadzono testy DNA włosów Beethovena. Dowodzą, że kompozytor miał problemy zdrowotne
Wikimedia Commons
Obraz Ludwiga van Beethoven autorstwa Josepha Karla Stielera w 1820 roku

Ludwig van Beethoven miał genetyczną predyspozycję mogącą prowadzić do choroby wątroby, a na kilka miesięcy przed śmiercią cierpiał na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Naukowcy przeprowadzili badania DNA pięciu kosmyków włosów niemieckiego kompozytora. Analitykom nie udało się jednak ustalić, dlaczego ten słynny pianista stracił słuch.

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge poddał badaniom osiem kosmyków włosów przechowywanych w kolekcjach zarówno publicznych, jak i prywatnych. Naukowcy pięć z nich uznali za autentyczne, bo pochodziły od jednego europejskiego mężczyzny.

Beethoven spożywał duże ilości alkoholu

Jak powiedział prowadzący badania Tristan Begg, doszli do wniosku, że genetyczne czynniki w połączeniu z wysokim spożyciem alkoholu przez Beethovena mogły przyczynić się do jego stanu wątroby.

 

Na podstawie zebranych dowodów - m.in. "książek korespondencyjnych" kompozytora - stwierdzono, iż regularnie pił napoje procentowe, ale ich ilości są trudne do oszacowania.

 

ZOBACZ: USA: Dzięki badaniom DNA udało się zidentyfikować ofiarę zabójstwa sprzed 45 lat

 

- Podczas gdy większość jemu współczesnych stwierdziłaby, że spożycie było umiarkowane, jak na wiedeńskie standardy z początku XIX wieku, to nadal prawdopodobnie odpowiadało to ilościom alkoholu, o którym dziś wiadomo, że jest szkodliwy dla wątroby - powiedział Begg.

 

- Jeśli było wystarczająco duże przez wystarczająco długi czas, interakcja z jego genetycznymi czynnikami ryzyka stanowi jedno z możliwych wyjaśnień marskości - dodał naukowiec.

 

Zespół stwierdził również, że problemy żołądkowo-jelitowe Beethovena nie spowodowały celiakia ani nietolerancja laktozy.

Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie zabiło Beethovena

- Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, co zabiło Beethovena, ale możemy przynajmniej potwierdzić obecność znacznego dziedzicznego ryzyka i zakażenie wirusem zapaleniem wątroby typu B - powiedział Johannes Krause z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Niemczech. - Możemy również wyeliminować kilka innych, mniej prawdopodobnych przyczyn genetycznych - dodał.

 

- Chociaż nie udało się potwierdzić wyraźnego genetycznego podłoża utraty słuchu Beethovena, naukowcy ostrzegają, że takiego scenariusza nie można całkowicie wykluczyć - stwierdził z kolei dr Axel Schmidt z Instytutu Genetyki Człowieka Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.

 

ZOBACZ: Egipt: Sensacyjne odkrycie w Gizie. Naukowcy znaleźli nowy korytarz w Piramidzie Cheopsa

 

Begg podkreślił, iż ma nadzieję, że udostępniając naukowcom genom kompozytora, pewnego dnia można będzie odpowiedzieć na pozostałe pytania dotyczące zdrowia i genealogii słynnego pianisty.

 

Ludwig van Beethoven urodził się w Bonn w 1770 roku i zmarł w 1827 roku w wieku 56 lat w Wiedniu. Niemiecki kompozytor i pianista cierpiał na postępującą utratę słuchu, która zaczęła się w wieku około dwudziestu kilku lat i doprowadziła do całkowitej głuchoty w 1818 roku.

msm/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie