Żonkil bez płatków. Matylda Damięcka komentuje powstanie w getcie warszawskim

Polska
Żonkil bez płatków. Matylda Damięcka komentuje powstanie w getcie warszawskim
Instagram/thegirlwhofellonearth
Matylda Damięcka stworzyła grafikę dotyczącą powstania w getcie warszawskim

Matylda Damięcka udostępniła w sieci grafiki z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Żółte żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci, wykorzystała w autorskiej pracy jako elementy nawiązujące do współczesnych konfliktów międzynarodowych.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które zostało podjęte przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Żydowski opór przeszedł do historii jako pierwsze powstanie w okupowanej Europie.

 

ZOBACZ: Oświęcim: Marsz Żywych. Młodzi Żydzi i Polacy upamiętnili ofiary Holokaustu

 

Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile, które znalazły się na grafikach Damięckiej, zamieszczonych we wpisie na Instagramie.

Grafika na temat powstania w getcie. "Ileż to już było tych 'nigdy więcej'"

Na pierwszej z nich znalazł się żonkil z opadającym płatkiem. Na kolejnej grafice Damięcka narysowała sześć kwiatków, a każdy kolejny miał o jeden płatek mniej. To nawiązanie do zabawy "kocha-nie kocha", tylko zamiast nich, znalazły się tam słowa "nigdy-więcej". Kwiat z ostatnim oderwanym płatkiem kończy się na słowie "więcej".

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Matylda Damięcka (@thegirlwhofellonearth)

 

Pod postem znalazły się komentarze internautów potwierdzające zasadność rozważań Damięckiej. 

 

"Wielka szkoda, że naród, który ma za sobą tak ogromne cierpienia, terroryzuje ludność palestyńską. (...) Nie zrozumiem tego nigdy, ale niemniej - szacunek zmarłym się należy i to nie ich wina, co robią następne pokolenia"; "Ileż to już było tych 'nigdy więcej'" i jeszcze żadne się nie sprawdziło..."; "Nie dla wszystkich nigdy więcej znaczy nigdy więcej" - pisali internauci pod postem. 

 

Polsatnews.pl przygotował relację z obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przeczytasz ją na naszej stronie. 

kg/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie