USA: "Benadryl Challange". 13-latek zmarł po wyzwaniu na TikToku. Przedawkował leki

Świat
USA: "Benadryl Challange". 13-latek zmarł po wyzwaniu na TikToku. Przedawkował leki
Pixabay/8268513: Facebook/Justin Stevens
U 13-latka doszło do śmierci mózgu

13-letni Jacob z Ohio w USA zmarł po udziale w popularnym wyzwaniu "Benadryl Challange" na TikToku. Użytkownicy aplikacji nagrywają wideo, na którym biorą znaczne ilości leku na alergię, który ma wywołać halucynacje. U chłopca przedawkowanie tabletek spowodowało śmierć mózgu.

Osoby biorące udział w wyzwaniu na TikToku zażywają od 12 do 14 tabletek Benadrylu, czyli leku przeciwhistaminowego, stosowanego w przypadku alergii. Tym samym zalecana dawka zostaje przekroczona sześciokrotnie. Lek stosowany w dużej ilości może wywołać halucynacje. Wyzwanie zwane "Benadryl Challange" stało się popularne w 2020 roku.

 

ZOBACZ: Spotkali się na jedną noc. Przyszła mama szuka na TikToku 19-letniego ojca

 

Ojciec zmarłego 13-latka tłumaczy, że Jacob był w domu, w towarzystwie kolegów, gdy zażył leki. Po wzięciu tabletek chłopiec dostał drgawek. 

13-latek zmarł po wyzwaniu na TikToku. Ojciec chłopca ostrzega

- To było zbyt wiele dla jego organizmu - powiedział zdruzgotany ojciec nastolatka, cytowany przez portal "NY Post". Chłopiec został przewieziony do szpitala, gdzie podłączono go do respiratora. Sześć dni później lekarze stwierdzili zgon. Jak poinformowano u chłopca doszło do śmierci mózgu. 

 

 

- Powiedzieli, że mogą go wentylować, że może tam leżeć – ale nigdy nie otworzy oczu, nigdy nie będzie oddychać, uśmiechać się, chodzić ani mówić - przekazał ojciec. Mężczyzna ostrzega innych rodziców, aby zwracali uwagę na to, co w internecie oglądają ich dzieci.

 

Ponadto chce wprowadzenia ograniczeń wiekowych na leki bez recepty (takie jak Benadryl) oraz apeluje o wprowadzenie ograniczenia wiekowego na TikToku. 

13-latek zmarł po wyzwaniu na TikToku. To nie pierwszy przypadek

W sierpniu 2020 roku 15-letnia dziewczynka śmiertelnie przedawkowała lek na alergię podczas udziału w tym samym wyzwaniu. 

 

Po informacjach o niebezpiecznych incydentach i zgonach producent leku, firma  Johnson&Johnson wydała ostrzeżenie dotyczące wyzwania. "Trend ten jest niezwykle niepokojący, niebezpieczny i powinien zostać natychmiast wstrzymany" - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Tiktokerka Fiore Ciminello przeszła operację nosa. Stwierdziła, że robi to dla potomstwa

 

Amerykańska Administracja Żywności i Leków również wydała komunikat w tej sprawie

 

"Przyjmowanie wyższych niż zalecane dawek popularnego leku alergicznego bez recepty, zawierającego difenhydraminę, może prowadzić do poważnych problemów z sercem, drgawek, śpiączki, a nawet śmierci" - napisała agencja.

dsk/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie