Spotkanie ws. "afery zbożowej". Minister i wicepremier z Ukrainy w Warszawie

Świat
Spotkanie ws. "afery zbożowej". Minister i wicepremier z Ukrainy w Warszawie
PAP/Paweł Supernak
Robert Telus spotka się z ukraińskim ministrem rolnictwa

Po godzinie 14 w Warszawie zakończyło się spotkanie dotyczące "kryzysu zbożowego". Spotkali się minister rolnictwa Robert Telus i ukraiński odpowiednik na tym stanowisku Mykoła Solski. Na tym jednak nie koniec. W spotkaniu prawdopodobnie wzięli też udział wicepremier Ukrainy Julia Swiridenko i premier Mateusz Morawiecki.

Po godzinie 14 zakończyło się spotkanie ministrów rolnictwa - polskiego i ukraińskiego. W spotkaniu miał też uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki i wicepremierka Ukrainy Julia Swiridenko. Dotyczyło przede wszystkim porozumienia w kwestii ukraińskiego zboża.

 

Przed godziną 12 spływały pierwsze informacje na temat spotkania. 

 

- Gospodarzem będzie premier Mateusz Morawiecki, bo spotkanie odbędzie się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przyjadą z Ukrainy wicepremier i minister rolnictwa. Po polskiej stronie również zasiądzie minister rolnictwa Robert Telus, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i kilku innych ministrów - powiedział Piotr Witkowski z Polsat News. 

 

Robert Telus zapowiedział, że po spotkaniu uda się na granicę polsko-ukraińską do Dorohuska (woj. lubelskie) i sam będzie weryfikował, czy sobotni zakaz jest przestrzegany. 

 

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiadał półtora tygodnia temu, że w trakcie najbliższego spotkania zostaną wypracowane procedury związane z ograniczeniami w eksporcie i kwestie tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę. Zanim jednak doszło do jakichkolwiek ustaleń ze stroną ukraińską, w sobotę polski rząd zakazał importu zboża z Ukrainy.

Polska "w sprzeczności z wcześniejszymi umowami" z Ukrainą 

7 kwietnia na granicy polsko-ukraińskiej doszło do spotkania ministrów rolnictwa obu krajów. Mykola Solski powiedział, że strona ukraińska powstrzyma się od eksportu. Zanim jednak Ukraina zdążyła podjąć jakiekolwiek kroki, polski rząd do końca czerwca nałożył zakaz importu zboża i kilkunastu innych produktów z Ukrainy do Polski. 

 

Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy szybko zareagowało na te decyzję, twierdząc, że została podjęta "w sprzeczności z wcześniejszymi umowami" i zaproponował spotkanie, w którym "uzgodni ze stroną polską nowy protokół ustaleń, który uwzględni interesy Ukrainy i Polski w duchu konstruktywnej i rzetelnej współpracy obu krajów".

 

kg/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie