Ukraińskie zboże. Telus obwinia opozycję o wsparcie Putina. Sroka mówiła o robakach w chlebie

Polska
Ukraińskie zboże. Telus obwinia opozycję o wsparcie Putina. Sroka mówiła o robakach w chlebie
Sejm RP
Robert Telus odpowiadał Magdalenie Sroce

Posiedzenie Sejmu nie obyło się bez burzliwych obrad i dyskusji nad ukraińskim zbożem w Polsce. Posłowie opozycji zarzucali rządzącym niedokładne kontrole, a liderka Porozumienia stwierdziła, że obecnie w Polsce jemy chleb "z mąki ze zmielonymi robakami". Minister rolnictwa Robert Telus oskarżył opozycję o wsparcie Władimira Putina.

W środę odbyło się 74. posiedzenie Sejmu. Doszło do awantury o ukraińskie zboże w Polsce. Opozycja krytykowała rządzących za brak reakcji lub niewłaściwe działania ws. kontroli jakości żywności zza wschodniej granicy.

 

Podczas sesji wniosków formalnych Arkadiusz Iwaniak z klubu Lewicy pytał kto zarobił na imporcie zboża z Ukrainy i sugerował, że są to osoby powiązane z Prawem i Sprawiedliwością.

 

ZOBACZ: AgroUnia będzie zostawiać żywność na posesjach polityków PiS. Kołodziejczak: Wyślemy was w cholerę

 

Krzysztof Bosak z Konfederacji pytał czy prawdą jest, że kontrole zboża były ograniczane prze służby. Chciał też powołania komisji śledczej, która miałaby tę sprawę wyjaśnić.

Minister do opozycji: Pomagacie Putinowi

Wówczas odpowiedzieć opozycji postanowił nowy minister rolnictwa Robert Telus. Stwierdził, że "wszyscy chcą ugrać politycznie na tej tragedii". Dodał, że najważniejsze jest zdrowie Polaków i we wtorek podjął decyzję o kontroli żywności z Ukrainy, która już znajduje się w magazynach w Polsce.

 

WIDEO: Awantura o ukraińskie zboże w Sejmie

 

 

- My dbamy o to, żeby pomóc polskiemu rolnikowi, bo jest sprawa tragiczna związana z wojną. Sprawa związana z agresorem, którym jest Putin. A wy przez to krzyczenie pomagacie Putinowi - powiedział, wskazując na ławy opozycji.

Sroka o robakach w zbożu ze wschodu 

Następnie głos zabrała Magdalena Sroka z Porozumienia. - Miesiącami zapewnialiście, że zboże z Ukrainy jest kontrolowane. Tymczasem wjechało zboże techniczne. To wy zafundowaliście dzisiaj Polakom, nam wszystkim, że jemy w naszym polskim chlebie, chleb z mąki ze zmielonymi robakami, które przyjechało w zbożu technicznym - stwierdziła posłanka.

 

Na te słowa marszałek Elżbieta Witek zareagowała stwierdzaniem "oj matko".

 

ZOBACZ: Kielce: Chcieli zablokować wystąpienie wicepremiera. Henryk Kowalczyk otoczony przez rolników

 

Na mównicy ponownie pojawił się Telus, który zwrócił się do Sroki. - Jeżeli ma pani takie dane, że ktoś oszukał w ten sposób Polaków, proszę tę informację do prokuratury czy do ministra Ziobry, czy do mnie. Na pewno będziemy kontrolować - podkreślił.

 

- Jeżeli pani tutaj już wydaje wyroki, mówi, że Polacy jedzą, to znaczy, że ma pani wiedzę. Jeżeli ma pani wiedzę i zataiła tę wiedzę, to pani również za to odpowiada - powiedział minister.

Sejm. Komisja nauki o wniosku ws Czarnka

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży negatywnie zaopiniowała w środę wniosek opozycji o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. 

 

Sam szef MEiN nie pojawił się na posiedzeniu w Sejmie. Reprezentował go Tomasz Rzymkowski.

jk/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie