Polski zakaz importu zboża z Ukrainy. Maria Zacharowa komentuje

Świat
Polski zakaz importu zboża z Ukrainy. Maria Zacharowa komentuje
flickr/Just Click's With A Camera
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ skomentowała zakaz przywozu ukraińskiego zboża do Polski

Maria Zacharowa postanowiła wykorzystać wprowadzony przez Polskę zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy, do siania propagandowej, rosyjskiej narracji. "Polska rozmawia z Ukrainą, dopóki jest jej potrzebna jako podmiot, jako antyrosyjski zestaw narzędzi" - oceniła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę do 30 czerwca bieżącego roku zakazany jest przywóz z Ukrainy do Polski m.in. zbóż, jaj, cukru, mleka i mięsa drobiowego

Maria Zacharowa: Polska rozmawia z Ukrainą, dopóki jest jej jeszcze potrzebna

Decyzję Polski skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa za pośrednictwem serwisu Telegram.

 

"Polska rozmawia z Ukrainą, dopóki jest jej jeszcze potrzebna jako podmiot, jako antyrosyjski zestaw narzędzi. A kiedy granica zostanie zatarta, resztki Ukrainy zostaną wchłonięte przez Warszawę, wtedy w ogóle nikt nie będzie rozmawiał z miejscową ludnością"- napisała.  

 

ZOBACZ: Zakaz importu produktów rolnych. Ukraińskie ministerstwo reaguje

 
"Takie rozwiązanie jest bardzo wymowne z punktu widzenia zdemaskowania pozornej troski Zachodu o głodujących i potrzebujących żywności" - dodała.

 

Zakaz przywozu ukraińskich produktów rolnych

W ślad za Polską, tymczasową blokadę importu produktów rolnych, w tym zboża i nasion roślin oleistych z Ukrainy do 30 czerwca bieżącego roku wprowadziły Węgry. W ocenie węgierskiego ministra rolnictwa Istvana Nagy takie rozwiązanie ma pomóc w obronie rynku zewnętrznego.  
 
W niedzielę w sprawie decyzji Polski i Węgier oświadczenie wydała Komisja Europejska. "Polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne" - podano.


Również w niedzielę portal Ukraińska Prawda informował, że Bułgaria rozważa zakaz importu zboża z Ukrainy. O takim rozwiązaniu mówił bułgarski minister rolnictwa Jawor Geczew.

 

ZOBACZ: "Techniczna marihuana" w Polsce? Zgorzelski: Rząd mógł się "napalić"


- Należy chronić bułgarskie interesy, zwłaszcza, gdy takie ograniczenie wprowadziły już dwa inne państwa, istnieje poważne ryzyko gromadzenia dużych ilości (zboża - red.) w naszym kraju, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków - mówił, cytowany przez portal. 


Jak przekazał, rozmowy w sprawie wprowadzenia blokady miały być prowadzone z ministrami rolnictwa sześciu europejskich krajów.  

anw/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie