Abp Marek Jędraszewski: Pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus, była jego matka

Polska
Abp Marek Jędraszewski: Pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus, była jego matka
PAP/Art Service
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy świętej w Niedzielę Zmartwychwstania

- Pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały pan, była jego przenajświętsza matka - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W niedzielę w Kościele katolickim obchodzone jest święto Zmartwychwstania Pańskiego

 

Podczas mszy św. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że według tradycji Kościoła pierwszą osobą, której ukazał się zmartwychwstały Jezus była Maryja. W ten sposób stała się znakiem nadziei całej ludzkości na osiągnięcie pełni swego urzeczywistnienia poprzez powstanie z martwych.

 

ZOBACZ: Wielkanoc. Świąteczne życzenia od pary prezydenckiej

 

- Tradycje tę wyraził najpierw żyjący w V wieku prezbiter i poeta łaciński Seduliusz Celiusz, który w swoim "Carmen paschale" pisał, że "Chrystus objawił się w blasku życia zmartwychwstałego przede wszystkim własnej Matce. Ta bowiem, która w chwili Zwiastowania stała się drogą Jego przyjścia na świat, była wezwana do szerzenia wspaniałej wieści o zmartwychwstaniu, by stać się głosicielką Jego powrotu w chwale. Zanurzona w ten sposób w chwale Zmartwychwstałego, jest zapowiedzią promieniowania Kościoła" - mówił Jędraszewski. 

 

- To promieniowanie Kościoła zaczęło się u niej już wcześniej, gdy na Kalwarii patrzyła na bolesne umierania swego syna, stając się Matką Bolesną i Królową Męczenników - dodał.

"Maryja pozostaje żywą pochodnią wiary"

Jak stwierdził abp Jędraszewski, Maryja "cierpiąc bardzo od Wielkiego Piątku, sama pozostaje – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – żywą pochodnią wiary, przygotowując się na przyjęcie radosnego i zdumiewającego orędzia ewangelicznego o zmartwychwstaniu".

 

- Stąd w tym rozpoczynającym się dzisiaj czasie paschalnym Kościół kieruje do niej pełną uwielbienia modlitwę: "Regina Caeli, laetare, alleluia – Królowo nieba, wesel się, alleluja,/ Bo Ten, któregoś nosiła, alleluja,/ Zmartwychwstał, jak powiedział, alleluja,/ Módl się za nami do Boga, alleluja!" - zakończył abp Jędraszewski.

an/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie