Holandia: Poseł ukarany za opublikowanie zdjęcia z nazistowską flagą

Świat
Holandia: Poseł ukarany za opublikowanie zdjęcia z nazistowską flagą
Forum na Rzecz Demokracji/Twitter
Poseł Pepijn van Houwelingen został ukarany grzywną

Skrajnie prawicowy poseł Pepijn van Houwelingen opublikował zdjęcie dwóch ministrów holenderskiego rządu. Problem w tym, że przerobił je w taki sposób, że umieścił obok polityków flagę z nazistowską swastyką. Polityk został za to ukarany grzywną.

Poseł Pepijn van Houwelingen z populistycznego ugrupowania Forum na rzecz Demokracji (FVD) został ukarany grzywną za opublikowanie edytowanego zdjęcia dwóch ministrów rządu stojących obok nazistowskiej flagi III Rzeszy - poinformował portal Politico.

 

"Po przestudiowaniu akt, prokuratura stwierdza, że stanowi to zniewagę z prawnego punktu widzenia" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu. "Zdjęcie było niepotrzebnie obraźliwe" - dodano.

 

Decyzją prokuratury polityk będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 450 euro.

Przerobione zdjęcie holenderskich polityków ze swastyką

We wrześniu ubiegłego roku van Houwelingen opublikował na Twitterze zdjęcie przedstawiające holenderskiego ministra zdrowia Ernsta Kuipersa, podnoszącego flagę przedstawiającą Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a obok przerobioną wersję tego samego zdjęcia, na którym dodano faszystowską flagę. Obok ministra na obu zdjęciach stoi szefowa resortu spraw społecznych i zatrudnienia Karien van Gennip. 

 

ZOBACZ: Holandia. Flaga ze swastyką na płocie przy autostradzie. Policja prowadzi dochodzenie

 

Van Houwelingen podpisał zdjęcia: "Fasada i rzeczywistość". Następnie usunął swój wpis, ale oboje ministrowie złożyli pozew przeciwko niemu. Kuipers powiedział, że "granica została wyraźnie przekroczona".

 

Van Houwelingen: Podwójne standardy

Holenderski poseł usprawiedliwiał się w artykule opublikowanym na stronie internetowej swojej partii. Stwierdził, że reakcje na jego wpis były "nieco przesadzone".

 

"Inni członkowie FVD są również stale kojarzeni z nazizmem" - napisał. "Ale jeśli zrobimy to raz - bez względu na to, jak lekkomyślnie i dokuczliwie - świat jest za mały. Jakie podwójne standardy. Co za hipokryzja!" - dodał.

 

ZOBACZ: Ksiądz Roman Kneblewski porównał wolontariuszy WOŚP do Hitlerjugend. Został ukarany przez biskupa

 

Ministrowie na opublikowanych przez posła zdjęciach są częścią centroprawicowego koalicyjnego rządu premiera Marka Rutte'a. Kuipers jest z Ludowej Partii Wolności i Demokracji (VVD) Rutte’a, a van Gennip jest politykiem chadecji.

 

Skrajnie prawicowa FVD, której lider Thierry Baudet jest jawnym eurosceptykiem i zwolennikiem polityki holenderskiej, jest obecnie niewielką partią opozycyjną. Zajmuje pięć na 150 miejsc w niższej izbie parlamentu Holandii i jedno z 75 miejsc w Senacie.

msm/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie