Mordy na Wołyniu. Morawiecki: Rozmawialiśmy z Zełenskim, w jaki sposób dochodzić prawdy

Polska

W KPRM w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisano memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy. Dodatkowo Kijów i Warszawa porozumiały się ws. wspólnej produkcji amunicji czołgowej kaliber 125 mm. Wśród tematów rozmowy premiera RP i ukraińskiego lidera pojawiła się też zbrodnia wołyńska i kwestia jej wyjaśniania.

Na wspólnym wystąpieniu Wołodymyra Zełenskiego i Mateusza Morawieckiego premier RP powiedział, że "kilkaset polskich firm jest gotowych brać udział w odbudowie Ukrainy".

 

- Kształtujemy obraz Europy na przyszłość. Nie ma mowy o resecie z Rosją bez rozliczenia zbrodni. Ukraina zdefiniuje akceptowalne dla niej warunki pokoju - uznał.

Zbrodnia wołyńska. Morawiecki: Zabiegamy o zgodę na ekshumacje

Szef polskiego rządu dodał, iż z Zełenskim rozmawiał także "o tragicznych mordach na Wołyniu". - I o tym, w jaki sposób powinniśmy dochodzić prawdy, otrzymać zgodę na ekshumacje. Bardzo mocno o to zabiegamy - zapewnił.

 

Ukraiński prezydent i premier Morawiecki podpisali też list intencyjny ws współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.

 

Natomiast Zełenski poruszył m.in. temat ukraińskiego zboża napływającego do Polski, przeciw czemu protestują rolnicy. - Znaleźliśmy wyjście. W najbliższych dniach-tygodniach już będzie ostateczne rozwiązanie tej kwestii - zadeklarował.

 

Wcześniej w KPRM w obecności prezydenta Ukrainy i premiera RP podpisano memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy, jak również porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm.

Andrzej Duda: Będziemy dalej wspierać Ukrainę

O godz. 11.40 pierwsze damy Polski i Ukrainy - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska spotkały się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce. Kwadrans później rozpoczęła rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy "w cztery oczy", a później spotkanie obu przywódców w towarzystwie delegacji. 

 

 

Po spotkaniu Duda przekazał dziennikarzom, że głównym tematem było bezpieczeństwo. - Będziemy dalej wspierać Ukrainę. Omawialiśmy też kwestie historyczne, które są raną dla wielu rodzin. Będziemy współpracować w oparciu o politykę pamięci - powiedział.

 

- Głęboko wierzymy w to, że odbudujemy wspólnie Ukrainę piękniejszą niż była - mówił prezydent.

 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej. - Chcemy budować wspólną przyszłość, dlatego ta wizyta (Wołodymyra Zełenskiego) jest tak zaplanowana - mówił prezydent. Jak wskazał, oprócz spotkania delegacji odbędzie się też Forum Biznesowe.

 

Według prezydenta, rozmowy nie będą dotyczyły tylko kwestii odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych. - Głęboko wierzymy w to, że odbudujemy wspólnie Ukrainę piękniejszą niż była - powiedział Duda. Podkreślił, że to także mówi podczas spotkań z obywatelami Ukrainy w Polsce, głównie z kobietami: "Nie martwcie się, Ukraina będzie piękniejsza niż wtedy, kiedy ją opuszczałyście, będzie nowoczesna, będzie wszystko nowe, będzie zupełnie nowa przyszłość i już będziemy się o to razem starali".

 

- Przede wszystkim chcę podkreślić jedno: patrzymy w przyszłość dalszą, nie tylko w samą odbudowę, ale patrzymy także w przyszłą współpracę, jak budować te więzi, jak rzeczywiście wygenerować maksymalnie pozytywnie rezultaty ze współpracy naszych krajów, przedstawicieli naszego biznesu i to są te kwestie, o których będziemy rozmawiali dzisiaj w trakcie tego posiedzenia - podkreślił polski prezydent.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski w Polsce. Szczegóły wizyty

 

Jak zauważył, "Polska jest w tej chwili największym partnerem gospodarczym Ukrainy". - Te dane jasno pokazują, że jest w tej chwili największy obrót pomiędzy Polską a Ukrainą - mówił Duda.

 

- Oczywiście to jest związane z sytuacją, którą mamy i generalną zmianą, że kierunek wschodni zamknął się dla Ukrainy, co jest oczywiste - dodał. - Jestem przekonany, że ten trend utrzyma się w przyszłości, że Ukraina będzie współdziałała z Zachodem jako część wspólnoty Zachodu, jako część Unii Europejskiej - stwierdził Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że najważniejsze w sprawach bieżących jest wsparcie dla Ukrainy, aby udało się jej odeprzeć wroga, rosyjskiego najeźdźcę, ze swojego terytorium.

 

- Mamy nadzieję, że to się wkrótce uda. Przesyłamy, tak jak rozmawialiśmy, w miarę swoich możliwości, wsparcie militarne, ale też chcę zapewnić pana prezydenta (Ukrainy) i panów ministrów, że na każdym absolutnie forum europejskim i światowym, na którym jesteśmy i wypowiadamy się na temat aktualnej sytuacji mobilizujemy wszystkich naszych sojuszników i aliantów do tego, aby wspierać Ukrainę ze wszystkich sił - podkreślił Duda.

 

- Wierzę w to, że dzięki temu wsparciu, mimo tego, że Rosja w porównaniu z Ukrainą jest mocarstwem, to jednak Ukraina zwycięży, a tym samym będzie to oznaczało, że zwyciężyła po prostu sprawiedliwość, zwykła dziejowa sprawiedliwość, że napastnik został odparty - powiedział polski prezydent.

 

Podziękował Wołodymyrowi Zełenskiemu i całej ukraińskiej delegacji za przyjazd do Polski, by "pokazać tę naszą jedność i współpracę". - Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu razem - zaznaczył Duda.

Andrzej Duda: W przyszłości będziemy w stanie przekazać Ukrainie całą naszą flotę MiGów-29

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką, Ołeną Zełenską, przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Odbyło się spotkanie par prezydenckich, rozmowa przywódców "w cztery oczy" i rozmowy delegacji.

 

Prezydent był pytany na konferencji prasowej o przekazaną pierwszą partię MiGów-29 Ukrainie, kiedy będzie następna partia oraz ile docelowo Polska przekaże tego typu samolotów Ukrainie. Duda stwierdził, że "w przyszłości będziemy w stanie przekazać całą naszą pozostałą jeszcze flotę MiGów-29 Ukrainie, jeżeli będzie jeszcze taka potrzeba".

 

- Cztery MiGi-29 (...) zostały już przekazane do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy, a cztery dodatkowe MiGi są przekazywane teraz w ostatnim czasie, czyli to już w sumie osiem - przypomniał Duda.

 

Zapowiedział, że Polska jest gotowa "przekazać jeszcze sześć, które w tej chwili są w przygotowaniu w tym zakresie" i "mogłyby zostać przekazane w miarę w najbliższym czasie".

 

"W naszej dyspozycji pozostają jeszcze MiGi, które przeszły modernizację i są dzisiaj dostosowane do standardów NATO". - Te MiGi będą nam jeszcze na razie potrzebne - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Polska przekuje samoloty MiG-29. Wielka Brytania gotowa "uzupełnić zdolności bojowe"

 

Duda zaznaczył, że zmodernizowane na potrzeby NATO MiGi-29 Polska będzie mogła przekazać Ukrainie "w momencie, w którym będą one stopniowo luzowane poprzez nowe samoloty przechodzące do naszej dyspozycji".

 

Wskazał, że dodatkowym warunkiem w "zakresie przekazania tych MiGów, które wykonują dziś misje w ramach Air Policing, będzie wymagana zgoda sojuszników, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych". - Albowiem po modernizacji mają one wyposażenie, które ze Stanów Zjednoczonych pochodzi, które zostało w Stanach Zjednoczonych przez amerykańskie firmy wyprodukowane - podkreślił.

 

- W związku z tym pewne formalności dodatkowe będą musiały tutaj być spełnione - dodał prezydent Duda.

Wołodymyr Zełenski: Dziękuję ci Andrzeju, że byłeś naszym adwokatem

Prezydent Ukrainy podkreślił, że wizyta w Polsce jest dla niego bardzo ważna i jest gestem wdzięczności. - Wdzięczności za to, co mamy dziś, po to, byśmy mogli porozmawiać o naszej wspólnej przyszłości, w UE, w NATO. W tym kierunku powinniśmy jeszcze bardzo wiele uczynić. Przede wszystkim, jak Andrzeju powiedziałeś, będzie zwycięstwo, to będzie wszystko inne - mówił ukraiński prezydent, zwracając się do Andrzeja Dudy.

 

- Chcę podziękować za to, że wy robicie wszystko, co możliwe, dla naszego zwycięstwa. Chcę podziękować za to, że wzmacniacie nas na polu walki - podkreślił Zełenski.

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda - Zełenski. Kwaśniewski: Historia nie, zboże tak

 

Jak przypomniał, w środę spotka się również w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami polskiego rządu. - Dziś cała Europa musi jeszcze bardziej się zjednoczyć, by wspierać nas na polu walki, bo jest to bardzo ważne. Jest to wymagającym wyzwaniem: trzeba sprawić, by druga armia świata stała się ostatnią armią świata - zaznaczył. Jak mówił, Ukraińcom "walczyć w pojedynkę byłoby bardzo trudno". - Jestem wdzięczny, że na tej drodze jesteście z nami - dodał.

 

Zełenski podziękował za wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. Podziękował również Polsce i innym przyjaciołom za wspieranie ukraińskiej drogi do UE. Przypomniał w tym kontekście, że Ukraina uzyskała status kandydata do UE. - Dziękuję ci Andrzeju, że jeździłeś, przekonywałeś, byłeś naszym adwokatem, żebyśmy uzyskali ten status kandydata - powiedział prezydent Ukrainy, zwracając się do polskiego przywódcy.

 

- Z Unią Europejską wiążą nas nasze wartości, których bronimy na polu walki. Z Unią Europejską łączymy naszą przyszłość i rozwój gospodarczy Ukrainy. Nasz rozwój gospodarczy wiążemy też z naszymi sąsiadami, a przede wszystkim z Polską - podkreślił Zełenski.

 

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że chciałby, aby Polska i polski biznes uczestniczyły w odbudowie jego kraju. Dodał, że temat ten będzie poruszany w środę podczas Polsko–Ukraińskiego Forum Gospodarczego, gdzie strona ukraińska przedstawi swoją wizję odbudowy.

 

 

Ok. g. 15 prezydent Zełenski udał się na Plac Piłsudskiego. Tam razem z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

 

Zełenski przywitał się z obecnym na miejscu prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Odwiedził też Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

 

Prezydent Ukrainy i premier Polski zapalili także znicze pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Plan wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce

Prezydent Ukrainy wraz z małżonką Ołeną oraz kilkoma ministrami pojawili się w Polsce po godzinie siódmej.

 

- Prezydent Zełenski przekroczył granicę polsko-ukraińską. (...) Nie informujemy bardziej szczegółowo o miejscu jego pobytu - powiedział w programie "Graffiti" Piotr Ćwik, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

 

Przed godz. 10 Zełenski wraz ze swoją delegacją pojawił się w hotelu Bristol w Warszawie

 

Polsat News

 

- Prezydent Zełenski wybrał Polskę jako pierwsze państwo pełnej wizyty oficjalnej, której wszystkie elementy protokolarne będą zachowane - powiedział dziennikarzom Marcin Przydacz, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta. 

Duda odznaczył Zełenskiego

Zełenski wraz z żoną spod hotelu Bristol - mimo, że oba miejsca dzieli kilkadziesiąt metrów - do Pałacu Prezydenckiego udali się pancerną limuzyną. Chwilę po godz. 11 przywitał ich Duda razem z małżonką. Następnie odegrano hymny obu państw. 

 

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Duda odznaczył Zełenskiego Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

"Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu" - powiedział prezydent Duda, cytowany przez KPRP, podczas uroczystości.

 

Marcin Przydacz poinformował, że po oficjalnym powitaniu gości przewidziane są rozmowy polityczne. 

Spotkanie z Polakami i Ukraińcami 

Zaplanowane jest też spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim o godz. 14:50 oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

 

Do stołu usiądą też delegacje obu państw. 

 

Zełenski odwiedzi także Grób Nieznanego Żołnierza. Później weźmie udział w forum gospodarczym. - Zaproszeni zostali przedsiębiorcy i z Polski, i z Ukrainy. Chcemy rozmawiać także o przyszłej współpracy gospodarczej - powiedział Przydacz. 

 

ZOBACZ: Ochrona Zełenskiego w Polsce. Piotr Ćwik w "Graffiti": Strona rosyjska jest aktywna 

 

- Prezydenci wraz  z małżonkami spotkają się z grupą osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom - zapowiedział doradca Dudy i zaznaczył, że w ten sposób będą chcieli złożyć podziękowania Polakom.

 

Kancelaria Prezydenta na godz. 18:00 zaplanowała spotkanie "Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy z Polakami i Ukraińcami przebywającymi w Polsce" na Placu Zamkowym w Warszawie. 

ap/wka/pgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie