Niemcy. "Bild": decyzją Scholza 100 rosyjskich dyplomatów ma być wydalonych z kraju za szpiegostwo

Świat
Niemcy. "Bild": decyzją Scholza 100 rosyjskich dyplomatów ma być wydalonych z kraju za szpiegostwo
PAP/EPA/ADAM BERRY/POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Nawet 100 rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o szpiegostwo, ma zostać wydalonych z Niemiec decyzją kanclerza Olafa Scholza; postanowienia w tej sprawie mają zapaść w tym tygodniu – informuje w poniedziałek gazeta "Bild".

Kancelaria chce wydalić dyplomatów ambasady Rosji, którzy działają jako szpiedzy w Niemczech. Kanclerz Scholz jest obecnie w trakcie procedury wydalenia – przekazuje "Bild" i dodaje, że mówi się o znaczącej, dużej liczbie rosyjskich dyplomatów, podejrzanych o szpiegostwo; wiadomo o co najmniej 100 takich osobach.

 

Decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta w tym tygodniu – dodaje gazeta i przypomina swoje wcześniejsze informacje, że na terytorium Niemiec może przebywać nawet ponad 2 tys. osób, szpiegujących dla Rosji.

 

Zauważamy zakres agresywnych rosyjskich działań wywiadowczych w całej Europie. Prawdopodobnie znamy tylko 10 proc. ich poczynań – ostrzegał niedawno były szef brytyjskiego wywiadu MI6 John Sawers.

"Putin pozwala swoim szpiegom na wszystko"

Główny cel agentów, to zbieranie informacji o politykach, firmach, osobach krytykujących Rosję i informowanie o tym wszystkim Kremla – wyjaśnia "Bild".

 

ZOBACZ: Tusk o wyborach na Węgrzech: na Nowogrodzkiej strzelały korki od szampanów

 

Innym celem działań szpiegów to sianie niepokoju wśród społeczeństwa.

 

- Putin pozwoli swoim szpiegom zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wbić klin w nasze społeczeństwo – ostrzega Sebastian Fiedler z SPD

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie