Zaskakujące odkrycie w Japonii. Miecz na demony sprzed 1600 lat

Świat
Zaskakujące odkrycie w Japonii. Miecz na demony sprzed 1600 lat
Nara City Archaeological Research Center
Japonia: Archeolodzy natknęli się na miecz sprzed 1600 lat

Japońscy archeolodzy odkryli w mieście Nara miecz dako sprzed 1600 lat. Broń o falistym kształcie miała służyć do obrony przed demonami spotkanymi po śmierci. Obok niej znaleziono także lustro daryu w kształcie tarczy. Zdaniem badaczy pochowana w tym miejscu osoba musiała należeć do wyższych sfer.

Artefakty znaleziono w listopadzie w pochodzącym z IV wieku kopcu Tomio Maruyama w japońskim mieście Nara. To największy kurhan w Japonii, mający ponad 100 metrów średnicy. Powstał w okresie kofun, trwającym od II połowy III wieku do I połowy VII wieku. Nazwa tego przedziału czasowego pochodzi właśnie od kurhanów w kształcie dziurek od klucza, budowanych dla członków klasy rządzącej.

 

Badacze odkryli w mogile miecz dako mający ostrze o szerokości 5,8 cm. Ze względu na falisty kształt miecza, częściowo zachowana pochwa ma prawie 9 cm szerokości. "Jest to największy miecz żelazny znaleziony w Japonii i najstarszy znany przypadek broni falistej" - podkreślili w oświadczeniu miejscy archeolodzy.

 

ZOBACZ: Hiszpania: Atak w kościele. Sprawca wykorzystał miecz samurajski

 

Znalezione lustro daryu w kształcie tarczy waży 56 kg. - Tego typu uzbrojenie chowane było ze zmarłymi pochodzącymi z wyższych sfer - opisał archeolog Stefan Maeder.

Antyczny miecz znaleziony w Japonii. Miał służyć do walki z demonami

To nie pierwsze tego typu odkrycie w Japonii. Na terenie całego kraju znaleziono blisko 80 podobnych mieczy. Są one zbyt duże, żeby mogły służyć do walki z ludźmi. Według wierzeń, dako miały służyć zmarłym do obrony przed złymi duchami.

 

- Odkrycia wskazują, że technologia z okresu Kofun znacznie wykraczała poza to, co sobie wyobrażaliśmy. To arcydzieła, jeżeli chodzi o obróbkę metalu - ocenił w rozmowie z Kyodo News wicedyrektor Instytutu Archeologicznego w prefekturze Nara, Kosaku Okabayashi.

jkm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie