USA: Biały Dom daje rządowym agencjom 30 dni na usunięcie TikToka z urządzeń federalnych

Świat
USA: Biały Dom daje rządowym agencjom 30 dni na usunięcie TikToka z urządzeń federalnych
PAP/EPA/WILL OLIVER / POOL; Pixabay/antonbe
USA nakazały usunięcie aplikacji TikTok z federalnych urządzeń

Amerykańskie agencje rządowe muszą w ciągu 30 dni usunąć chińską aplikację TikTok z systemów i urządzeń federalnych - taki nakaz wydał w poniedziałek Biały Dom. Wszystko przez obawy o bezpieczeństwo ważnych danych dotyczących państwa. Decyzja nie obejmuje Amerykanów korzystających z aplikacji na prywatnych lub firmowych urządzeniach.

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa amerykańskim danym, wszystkie agencje federalne muszą wyeliminować TikTok z telefonów i systemów" - poinformowała dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Shalanda Young w oświadczeniu wysłanym federalnym agencjom, do którego dotarła agencja Reutera. 

 

ZOBACZ: USA: Jeff Reitz pobił rekord Guinnessa. Odwiedził Disneyland 2995 dni z rzędu

 

Kongres USA  w grudniu głosował za zakazaniem pracownikom federalnym korzystania z chińskiej aplikacji na federalnych urządzeniach. Administracja prezydenta Joe Bidena miała 60 dni na wydanie odpowiednich dyrektyw dla rządowych agencji. Podobne zakazy przegłosowano wcześniej m.in w Kanadzie, Tajwanie i wielu amerykańskich stanach. 

 

Nakaz nie dotyczy użytkowania aplikacji na prywatnych urządzeniach. 

TikTok: Nie szpiegujemy Amerykanów 

TikTok, którego właścicielem jest firma ByteDance odniósł się do informacji z Białego Domu. Przekazał, że obawy dotyczące ewentualnego wykradania danych są podsycane przez dezinformację. Firma zaprzeczyła, że używa aplikacji do celów szpiegowskich.

 

ZOBACZ: USA. Niemal 170-letnia whiskey czeka na wydobycie. Ten skarb może być wart prawie miliard dolarów

 

We wtorek Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ma głosować nad ustawą, która dałaby prezydentowi Joe Bidenowi możliwosć do zakazu korzystania z TikToka na wszystkich urządzeniach w USA. 

 

Reuters podaje, że z aplikacji korzysta ponad 100 mln Amerykanów, którzy korzystają z aplikacji na urządzeniach prywatnych lub należących do firm.

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie