Nowa Zelandia blokuje dostęp do TikToka. Kolejny taki kraj

Technologie
Nowa Zelandia blokuje dostęp do TikToka. Kolejny taki kraj
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Nowa Zelandia to kolejny kraj, który podjął taką decyzję

Nowa Zelandia zablokuje TikToka na urządzeniach z dostępem do sieci parlamentarnej do końca marca - podała stacja CNN. Jest to związane z obawami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.

TikTok to mobilna aplikacja internetowa, której główna funkcja polega na możliwości publikowania krótkich materiałów wideo. We wrześniu 2016 roku stworzyło ją chińskie przedsiębiorstwo ByteDance.

 

Reuters podaje, że - na urządzeniach prywatnych lub należących do firm - korzysta z niej ponad 100 mln Amerykanów, w Europie 125 mln osób, a na świecie ponad miliard. Z końcem marca zmieni się to dla mających urządzenia z dostępem do sieci parlamentarnej Nowej Zelandii.

 

ZOBACZ: USA: Biały Dom daje rządowym agencjom 30 dni na usunięcie TikToka z urządzeń federalnych

 

- TikTok zostanie na nich zablokowany - powiedział szef służby parlamentarnej Rafael Gonzalez-Montero.

 

Nowa Zelandia to kolejne państwo ograniczające dostęp do chińskiej aplikacji w obawie o bezpieczeństwo wrażliwych danych.

 

Zakaz używania aplikacji Tik Toka w swoich sieciach wprowadził Kongres USA. W ślad za nimi poszły m.in. Kanada, Unia Europejska, Tajwan i ponad połowa amerykańskich stanów.

"Nieuzasadnione ataki"

- Władze USA nie pokazały jak dotąd dowodów, że należąca do chińskiej firmy platforma TikTok zagraża bezpieczeństwu narodowemu - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin. Oskarżył on Waszyngton o "nieuzasadnione ataki" na tę aplikację.

 

TikTok ogłosił dzień wcześniej, że władze USA zażądały, by ByteDance sprzedał swoje udziały w platformie, grożąc w przeciwnym razie potencjalną blokadą aplikacji w Stanach Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Unia Europejska idzie śladem USA. TikTok znika ze smartfonów

 

Reuters podał, że to najbardziej "dramatyczny" z szeregu kroków podjętych w tej sprawie w ostatnim czasie, a także pierwszy raz, gdy blokadą platformy zagroziła administracja prezydenta Joe Bidena.

 

- Ameryka powinna przestać rozpowszechniać fałszywe informacje na temat bezpieczeństwa danych, zaprzestać nieuzasadnionych ataków (na TikToka) oraz zapewnić otwarte, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko dla biznesu - stwierdził Wang.

Obawa o wyciek danych

Urzędnicy w USA od lat podnoszą obawy, że to medium społecznościowe jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ dane milionów jego użytkowników mogłyby wpaść w ręce komunistycznych władz ChRL. Pekin i TikTok temu zaprzeczają.

ac / CNN / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie