Rosyjskie elity próbują kontaktować się z Kijowem. Chcą gwarancji bezpieczeństwa

Świat
Rosyjskie elity próbują kontaktować się z Kijowem. Chcą gwarancji bezpieczeństwa
Wikimedia.commons/Kremlin.ru/CC BY 4.0
Władimir Putin

Przedstawiciele rosyjskich elit są niezadowoleni z rządów Władimira Putina. Część z nich stara się nawiązać kontakt z władzami w Kijowie i ustalić osobiste gwarancje bezpieczeństwa - przekazał w rozmowie z gazeta.ua przedstawiciel Wywiadu Obronnego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.

"Po tym, jak w końcu stało się jasne, że plany przejęcia Ukrainy przez Kreml nie powiodły się, to w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się doniesienia o niezadowoleniu rosyjskich elit z Putina" - czytamy na stronie HUR.

 

ZOBACZ: Rosyjska broń nuklearna na Białorusi. Komentarze po decyzji Władimira Putina

 

Ukraiński wywiad dodaje, że oligarchowie tracą swoje fortuny "nie otrzymując w zamian nic poza globalną izolacją".

Szukają zbawienia w Kijowie

W rozmowie z gazeta.ua Andrij Jusow podkreślił, że "wiele przedstawicieli rosyjskiej elity rozumie", że atak na Ukrainę był zbrodnią i kolosalnym błędem", a finał będzie "tragiczny dla Rosji". Zaczynają się poszukiwania skrajnych opcji, które zagwarantują "zbawienie" oligarchom.

 

- Próbują nawiązać kontakt i wynegocjować osobiste gwarancje bezpieczeństwa. Zdarzają się takie przypadki - zaznaczył przedstawiciel HUR.

 

Jednocześnie HUR zauważa, że elity nie są ukierunkowane na zmianę rosyjskiego systemu. Chronią jedynie własne interesy.

Kto stanowi zagrożenie dla Putina?

Jusow stwierdził, że największym zagrożeniem dla Putina są przedstawiciele elit politycznych, którzy nie należą do wewnętrznego kręgu dyktatora.

 

ZOBACZ: Rosja: Evan Gerszkowicz aresztowany. Amerykański dziennikarz ujęty przez FSB

 

- W dużej mierze decyzja o rozpoczęciu wojny jest konsekwencją ich modelu zarządzania. Współczesna Rosja jest społeczeństwem zamkniętym, umieszczonym w dyktatorskim pionie. Nie ma tu żadnej dyskusji, ani pluralizmu myśli. Decyzje podejmuje jedna osoba niezbyt wykształcona i niekompetentna. Dlatego konsekwencje są katastrofalne dla Rosji - podsumował.

bas/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie