Pożyczył 800 zł, musi oddać 140 tys. Zbigniew Ziobro złożył skargę do Sądu Najwyższego

Polska
Pożyczył 800 zł, musi oddać 140 tys. Zbigniew Ziobro złożył skargę do Sądu Najwyższego
Pixabay
Mężczyzna zapłacił już 41 tys. zł. Mimo to zadłużenie nadal wynosi ponad 102 tys. zł.

Pożyczył od lichwiarza 800 zł, oddał już 41 tys., a sąd uznał, że wciąż ma 100 tys. długu. Złożyłem skargę nadzwyczajną, bo ta rodzina zasługuje na sprawiedliwość, a nie bezduszność sądów - poinformował minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Sprawa dotyczy mężczyzny, którego rodzina w 2004 roku znalazła się trudnej sytuacji. On zarabiał 1500 zł, jego żona otrzymywała rentę w wysokości 350 zł, a na utrzymaniu mieli troje dzieci. Najstarsza córka podjęła pracę w Niemczech, żeby podreperować rodzinny budżet, zginęła jednak w wypadku samochodowym. 

Od 800 zł pożyczki do 143 tys. zł zadłużenia

Mężczyzna zaciągnął wówczas 800 zł pożyczki, którą udzieliła jedna ze spółek pożyczkowych. Dług miał być spłacany w ośmiu miesięcznych ratach po 204 zł. W przypadku opóźnień w płatnościach, odsetki zostały ustalone na 18 proc. w stosunku miesięcznym.

 

Mężczyzna nie spłacał zobowiązań w terminie, a dług rósł w zastraszającym tempie. Pożyczkodawca wypowiedział umowę i sprawa trafiła do sądu. 

 

ZOBACZ: "Interwencja". Nagle dowiedział się o rzekomym długu z… 2007 roku

 

Sąd Rejonowy w Bytomiu w postępowaniu nakazowym zobowiązał rodzinę do zapłaty ponad 4,6 tys. zł z odsetkami. Orzekając w tym trybie sąd nie badał umowy pożyczki. Nakaz zapłaty nie został zaskarżony, przez co się uprawomocnił, a sprawa nie została rozpoznana na rozprawie. Raty nadal rosły, a w 2021 roku - 17 lat po zaciągnięciu pożyczki - mężczyzna zapłacił już 41 tys. zł. Mimo to zadłużenie nadal wynosi ponad 102 tys. zł.

Ziobro składa skargę do Sądu Najwyższego

"Złożyłem skargę nadzwyczajną, bo ta rodzina zasługuje na sprawiedliwość, a nie bezduszność sądów" - przekazał w środę minister Zbigniew Ziobro, opisując sprawę dłużnika. 

 

 

Wniósł w niej o uchylenie zaskarżonego nakazu zapłaty i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Bytomiu do ponownego rozpoznania. Dodatkowo Prokurator Generalny złożył wniosek o  wstrzymanie działań komornika wobec rodziny do czasu zakończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej.

CZYTAJ TEŻ: Wziął kredyt na dom. Przez drożyznę zabrakło mu 100 tysięcy złotychpgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie