Ambasador Rosji grozi Szwecji i Finlandii. "Staną się celem rosyjskich działań militarnych"

Świat
Ambasador Rosji grozi Szwecji i Finlandii. "Staną się celem rosyjskich działań militarnych"
MON Rosji
Ambasador Rosji grozi, że nowi członkowie NATO staną się celem rosyjskich działań odwetowych, w tym o charakterze militarnym

Szwedzkie MSZ wezwało rosyjskiego ambasadora Wiktora Tatarincewa. Ma to związek z artykułem dyplomaty o planach Szwecji i Finlandii w sprawie przystąpienia do NATO. "Nowi członkowie wrogiego bloku staną się uzasadnionym celem rosyjskich działań odwetowych, w tym o charakterze militarnym" - napisał. Przyjęte ustawy akcesyjne nazwał "krokiem w przepaść".

Ambasador Rosji Wiktor Tatarincew umieścił wpis na stronie placówki, dotyczący decyzji szwedzkiego parlamentu o przystąpieniu do NATO. Według dyplomaty to "krok w przepaść". Dodał, że teraz szwedzcy politycy i "eksperci" próbują wmówić mieszkańcom tego kraju, że była to dobra decyzja, a każdy, kto uważa inaczej, oskarżany jest o szerzenie rosyjskiej propagandy.

Tatarincew: Szwecja i Finlandia staną się celem rosyjskich działań odwetowych

Tatarincew stwierdził, że do ambasady przychodzą listy od Szwedów, którzy sprzeciwiają się decyzji rządzących, a wspieranie antyrosyjskich sankcji odbiło się na Szwecji ogromną inflacją.  

 

ZOBACZ: Szwecja: Parlament zgodził się na wejście do NATO. Przeważająca większość głosów "za"

 
"Po przystąpieniu Finlandii i Szwecji łączna długość granic rosyjsko-natowskich prawie się podwoi. Jeśli jeszcze komuś wydaje się, że w jakiś sposób poprawi to bezpieczeństwo Europy, to można być spokojnym, że nowi członkowie wrogiego bloku staną się uzasadnionym celem rosyjskich działań odwetowych, w tym o charakterze militarnym" - napisał ambasador.

 

 

W związku z wpisem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji poinformowało, że ambasador zostanie wezwany na rozmowę. 

Szwedzki parlament za przystąpieniem do NATO

Szwecja postanowiła dołączyć do NATO w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym zeszłego roku. Przedtem pozostawała neutralna pod względem wojskowym, podobnie jak sąsiadująca z nią Finlandia.

 

Władze w Helsinkach, podobnie jak Sztokholm, także postanowiły wzmocnić Sojusz. Wnioski akcesyjne wysłały w maju ub.r.

 

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca.

 

ZOBACZ: Węgierski parlament wyraził zgodę na wstąpienie Finlandii do NATO

 

22 marca szwedzki parlament Riksdag zatwierdził przystąpienie kraju do NATO. "Za" opowiedziała się większość osób - 269. Przeciw zagłosowało 37 deputowanych. Decyzję poprzedziła sześciogodzinna debata w parlamencie. Zanim Szwecja stanie się członkiem Sojuszu, jej wniosek muszą ratyfikować Turcja i Węgry, które stawiają opory.

pgo / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie