Żółw jaszczurowaty znaleziony pod Warszawą. Gatunek może być niebezpieczny

Polska
Żółw jaszczurowaty znaleziony pod Warszawą. Gatunek może być niebezpieczny
Facebook/Fundacja Epicrates
Żółw znaleziony w Chynowie

30 kilometrów od Warszawy znaleziono obcy gatunek żółwia. Takie zwierzęta stanowią zagrożenie dla lokalnej fauny i flory. Mogą być też niebezpieczne dla ludzi.

W niedzielę rano mieszkaniec Chynowa w powiecie Grójeckim natknął się na nietypowe zwierzę, które znajdowało się w rowie melioracyjnym. Na miejsce dotarł pracownik fundacji Epicrates, która w mediach społecznościowych opisała całą sprawę.

 

"Żółw został zabezpieczony i wkrótce przejdzie stosowną diagnostykę. Zwierzak wydaje się być w dobrej kondycji. Co prawda na karapaksie widać spore uszkodzenie (…), ale już wygojone, więc nie jest to świeża sprawa" - czytamy we wpisie. Karapaks to grzbietowa powłoka zewnętrzna.

CZYTAJ TEŻ: W Egipcie odkryto zmumifikowane głowy ponad 2 tys. zwierząt

 

Gatunek określono jako Chelydra serpentina, czyli żółw jaszczurowaty. Fundacja zaznacza, że to "rzadkość w polskich wodach". Jednak takie żółwie są uznawane za inwazyjny gatunek obcy, który stanowi zagrożenie dla lokalnej fauny i flory. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

 

 

Nie jest jasne, jak duża jest populacja żółwi jaszczurowatych w Polsce. "Pod koniec lat 90. celowo wprowadzano do środowiska przyrodniczego Polski żółwie jaszczurowate po to, by 'wzbogacić krajową przyrodę'. Oczywiście nieoficjalnie i nielegalnie, ale w sposób dobrze zorganizowany i na dość dużą skalę. Pomysłodawcą był nasz rodak mieszkający w USA" - relacjonuje Epicrates.

Żółwie mogą być niebezpieczne dla ludzi

W rozmowie z PAP prezes fundacji zaznacza, że takie żółwie żywią się drobnymi zwierzętami, ikrą ryb, skrzekiem płazów, ale mogą być też niebezpieczne dla ludzi. Bartłomiej Gorzkowski opowiedział z zdarzeniu sprzed kilku lat w Bawarii.

 

ZOBACZ: Granica polsko-ukraińska. Nieudana próba przemytu. Zatrzymano chroniony gatunek żółwia

 

Kąpiące się w jeziorze dziecko zostało pogryzione przez żółwia, a zwierzę przegryzło ścięgno Achillesa. Gorzkowski zaznacza, że gdy spotkamy takiego żółwia na swojej drodze, najlepiej wezwać lokalne służby jak straż miejską czy gminną.

 

Żółwie jaszczurowate naturalnie występują w Ameryce Północnej, przede wszystkim w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Zwierzęta osiągają masę ciała około 15, a w rekordowych przypadkach nawet 30 kilogramów.

jk/map/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie