Granica polsko-ukraińska. Nieudana próba przemytu. Zatrzymano chroniony gatunek żółwia

Polska
Granica polsko-ukraińska. Nieudana próba przemytu. Zatrzymano chroniony gatunek żółwia
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
Zatrzymano chroniony gatunek żółwia

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej wykryli próbę przemytu objętego ochroną żółwia stepowego – poinformowała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

- Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej podczas kontroli wjeżdżającego do Polski pojazdu wykryli nietypowego "pasażera". Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przewoził na siedzeniu żółwia – podkreśliła Chabowska.

 

ZOBACZ: Ukraina. 8-latek gra w szachy na pieniądze na ulicach Łucka, by pomóc wojsku

 

Okaz to żółw stepowy (Testudo horsfieldii) objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Jak przypomniała rzeczniczka IAS, zgodnie z tą konwencją, ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

 

- Na ich legalny przewóz przez granicę potrzebne jest odpowiednie zezwolenie, którego kierowca nie okazał do kontroli. Żółw został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu – zaznaczyła.

 

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Ujawnili nielegalny przewóz papugi

Chabowska dodała, że to kolejny w ostatnich dniach chroniony okaz wykryty na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy. - Kilka dni wcześniej podczas kontroli pojazdów w Korczowej funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej ujawnili nielegalny przewóz papugi żako – przypomniała.

 

W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali w sumie 4,5 tys. okazów CITES w tym: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane, a także ponad 4,2 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie