Duda i Kukiz chcą sędziów pokoju. Ziobro: Propozycja destrukcyjna dla polskiego sądownictwa

Polska
Duda i Kukiz chcą sędziów pokoju. Ziobro: Propozycja destrukcyjna dla polskiego sądownictwa
Ministerstwo Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro

W środę Sejm zajmie się prezydenckimi propozycjami ustanowienia instytucji sędziów pokoju. Andrzeja Duda wspiera Paweł Kukiz, ale o większość w parlamencie nie będzie łatwo. Przeciwnikiem ustaw jest Zbigniew Ziobro. Ocenił, że są "destrukcyjne dla polskiego sądownictwa".

Według Zbigniewa Ziobry ideą instytucji sędziów pokoju jest to, że lokalna społeczność wybiera "człowieka, którego doskonale zna, o którym wie, kim jest, w sensie jego uczciwości, przejrzystości, zaangażowania publicznego".

 

Wdrożenie sędziów pokoju w Polsce chce prezydent, wspierany przez środowisko Pawła Kukiza. Minister sprawiedliwości uważa jednak, że projekt Andrzeja Dudy jest "zaprzeczeniem" wspomnianej idei.

 

- Wybierani mają być bowiem młodzi prawnicy, którzy skończyli gdzieś prawo, niekoniecznie związani z danym powiatem, przywiezieni w walizce na przykład przez partię polityczną, dajmy na to PSL, który ma największe możliwości - wskazał Ziobro podczas wtorkowej konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Ziobro o śledztwie w sprawie słów Janiny Ochojskiej: Nawet Łukaszenka tego nie wymyślił

 

- Swoją drogą to jest wielki prezent dla PSL i to dopiero będzie upartyjnienie polskiego sądownictwa - dodał.

Minister o kosztach: 20 miliardów na upolitycznionych sędziów

Ziobro wskazał też na koszty. - Struktura, którą zaproponował prezydent jest niebywale kosztowna. (...) 20 miliardów złotych wydawać na sędziów, którzy będą siłą rzeczy upolitycznieni, nie mają doświadczenia, są prawnikami, którzy nie znaleźli zatrudnienia w bardziej intratnych zawodach prawniczych - podkreślał.

 

W jego ocenie projekt prezydenta wspierany przez Pawła Kukiza "tylko z nazwy jest projektem o sędziach pokoju".

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: UE wyciąga swoje brudne łapska po polskie dzieci

 

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się dwoma propozycjami o sędziach pokoju. Prace nad nimi trwały ponad rok.

 

Zbigniew Ziobro stwierdził, że jego partia - Solidarna Polska, jest środowiskiem "odpowiedzialnym za profesjonalne działanie sądownictwa" i dodał, że "nigdy nie poprze tego rodzaju projektów, które dla nas, w naszym przekonaniu są destrukcyjne dla polskiego sądownictwa".

jk/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie