Ziobro o śledztwie w sprawie słów Janiny Ochojskiej: Nawet Łukaszenka tego nie wymyślił

Polska
Ziobro o śledztwie w sprawie słów Janiny Ochojskiej: Nawet Łukaszenka tego nie wymyślił
PAP/Radek Pietruszka
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś

- Za te brednie na panią (Janinę) Ochojską czeka już prokurator - mówił w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Polityk nazwał słowa o masowych grobach uchodźców na polsko-białoruskiej granicy "antypoloinizmem" i uznał, że to "plucie na każdego Polaka". Zbigniew Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa z urzędu, a działania mają m.in. objąć wniosek o uchylenie immunitetu europosłanki.

- Wydałem polecenie wszczęcia postępowania karnego wobec kłamliwych, fałszywych, oszczerczych słów, jakich użyła wobec polskich leśników pani Ochojska - mówił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Ochojska uczestniczy w propagandzie Łukaszenki i Putina"

- Porusza mnie to, że pani Ochojska, europosłanka partii Donalda Tuska, uczestniczy w propagandzie Łukaszenki i Putina. Nawet Łukaszenka nie wymyślił tego, żeby obciążać polskich leśników odpowiedzialnością za chowanie gdzieś w tajnych grobach uchodźców, co kłamliwie przedstawia pani Ochojska - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

- Zapewne w Moskwie się cieszą i za moment w tamtejszych mediach będziemy mieli cytaty pani Ochojskiej - mówił.

 

Lider Solidarnej Polski przypomniał, że odbywa się to w czasie trwającej wojny hybrydowej, którą jest "operacja sztucznego sprowadzania samolotami uchodźców na Białoruś". Ostrzegł, że otworzenie granic spowodowałoby niekontrolowany napływ setek tysięcy migrantów, "często ludzi niebezpiecznych, uwikłanych niejednokrotnie w działalność terrorystyczną".

 

ZOBACZ: Ochojska mówiła o "zbiorowym grobie" na granicy. Ziobro: To nie może ujść bezkarnie

 

- Wyzywanie żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, leśników wulgarnymi słowami, to, co słyszymy czasami w niektórych mediach, co czynią politycy PO, z panią Ochojską i panem Frasyniukiem na czele, to jest rzecz haniebna - mówił Ziobro.

 

- Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury w związku z ewidentnym naruszeniem kodeksu karnego za te brednie - poinformował w poniedziałek na konferencji wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Chodzi o słowa europosłanki Janiny Ochojskiej, która twierdziła w Tok FM, że przy polsko-białoruskiej granicy są masowe groby, w których może się znajdować nawet trzystu zmarłych migrantów.

 

WIDEO - Ziobro o wszczęciu śledztwa ws. Janiny Ochojskiej

 

"Antypolonizm, prokurator już czeka"

- To jest de facto antypolonizm, mówienie o jakichś masowych grobach w polskich lasach i jeszcze o uczestnictwie w tym leśników, jakimś tuszowaniu tych spraw. To są tak skrajne insynuacje, których nie powstydziłby się Putin albo Łukaszenka. Ich propaganda z pewnością radośnie wykorzysta tego rodzaju brednie pani Ochojskiej - mówił Michał Woś.

 

- Pani Ochojska okrywa się hańbą. To są akty antypolonizmu. Ale to są też akty naruszenia prawa karnego - dodał wiceminister sprawiedliwości, który polecił prokuratorom z urzędu wszcząć postępowania w sprawie wypowiedzi polityk związanej z KO.

 

- Stąd decyzja prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, żeby prokuratura, niezależnie od zawiadomienia Lasów Państwowych - z urzędu - wszczęła postępowania - mówił. - Z pewnością każdy element, włącznie z wnioskiem o uchylenie immunitetu, będzie realizowany - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Janina Ochojska: "Polska pomaga tylko niektórym uchodźcom". Burza w Sejmie po słowach europosłanki

 

Woś użył sformułowania, że słowa Ochojskiej to "antypolonizm".

 

- Na panią Ochojską czeka już prokurator, za te brednie o masowych grobach i uczestnictwie polskich leśników jakoby w takowym procederze z pewnością powinna odpowiedzieć - mówił wiceszef MS.

 

- Takie odczucia powinien mieć każdy Polak, że tego rodzaju akty antypolonizmu, tego rodzaju pójście naprzeciw propagandzie Łukaszenki czy Putina nie może pozostać bezkarne. Tym bardziej wobec osoby publicznej, europarlamentarzystki, wobec osoby, która winna reprezentować naród polski - niezależnie od wolnego mandatu - i winna zachowywać najwyższą lojalność wobec państwa polskiego, a nie pluć na polskich leśników i de facto na każdego Polaka - mówił Woś.

 

WIDEO - Michał Woś: Na panią Ochojska czeka prokurator

 

Lasy Państwowe: haniebny fejk news

- Są to haniebne słowa, jest to fejk news, jest to kłamstwo. Dlatego też Lasy Państwowe po pierwsze pozwą panią Janinę Ochojską z tytułu naruszenia dóbr osobistych, po drugie złoża zawiadomienie do prokuratury o zniesławienie z art 212 Kodeksu karnego, po trzecie wystąpimy do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, aby wyjaśnić sprawę, ewentualnie ukarać panią poseł - powiedział rzecznik lasów państwowych Michał Gzowski.

 

ZOBACZ: Słowa Władysława Frasyniuka o żołnierzach. Prokuratura skierowała akt oskarżenia

 

- Nie może być tak, że ktokolwiek, tym bardziej osoba, która piastuje tak wysokie stanowisko publiczne, będzie obrażał polski mundur, polskich leśników - mówił Gzowski.

 

WIDEO - Rzecznik Lasów Państwowych o Janinie Ochojskiej

 

Ochojska o zbiorowym grobie i setkach zaginionych

Eurodeputowana Janina Ochojska sugerowała w ubiegłym tygodniu na antenie TOK FM, że polskie władze ukrywają liczbę migrantów, którzy zginęli przy granicy polsko-białoruskiej. Według niej ich ciała mogą się znajdować w "zbiorowym grobie", a w uprzątnięciu zwłok mogli pomagać leśnicy.

 

ZOBACZ: Janina Ochojska twierdzi, że ofiar na granicy jest więcej. Mówi o "zbiorowym grobie"

 

Ochojska wybrana do Europarlamentu z rekomendacji PO powołała się na dane Grupy granica, która twierdzi, że po polskiej i białoruskiej granicy zmarło łącznie 37 osób. "W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły" - twierdziła Ochojska.

 

Ziobro: to nie może ujść bezkarnie

Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski poinformował, że do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłankę. "Okryła się hańbą" - napisał Gzowski.

 

ZOBACZ: Morawiecki o słowach Ochojskiej: to porównanie godzi nie tylko w honor polskiego munduru

 

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał, że słowa europosłanki to "szokujące kłamstwa". 

 

"Janina Ochojska rzuca oszczerstwa na polskich leśników, że chowali ciała uchodźców w masowych grobach. Tego nie wymyślił nawet Łukaszenka. Poleciłem prokuraturze wszcząć postępowanie karne z art. 212 § 2 K.k. w zw. z art. 60 K.p.k. To nie może ujść bezkarnie!" - poinformował na Twitterze prokurator generalny.

 

 

hlk/map / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie