Wielka Brytania. Na Zamku Windsor jest 450 zegarów. Zmiana czasu trwa godzinami

Świat
Wielka Brytania. Na Zamku Windsor jest 450 zegarów. Zmiana czasu trwa godzinami
Twitter/Royal Collection Trust
Zmienić czas trzeba w 450 zegarach - trwa to 12 godzin

Operacja przestawienia 450 zegarków na Zamku Windsor po zmianie czasu zajmuje 12 godzin. Zadanie to wykonuje zegarmistrz, który ma w obowiązkach także nakręcanie mechanizmów i ich konserwacje. Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca.

"Czy pamiętałeś, aby przesunąć swój zegar o godzinę do przodu tego ranka?" - zapytał Royal Collection Trust w mediach społecznościowych.

 

W poście zamieszczono film, na którym widać zegarmistrza nakręcającego zegary na Zamku Widsor.

 

Ustawienie na wszystkich zegarach na zamku właściwego czasu trwa 12 godzin

Na Zamku Windsor w kolekcji znajduje się 450 zegarków. Ich obsługą zajmuje się zegarmistrz. Do jego obowiązków należy nie tylko nakręcanie mechanizmów i konserwacja zegarów, ale także przestawianie ich w trakcie zmiany czasu. Operacja ustawienia na 450 zegarach aktualnego czasu zajmuje 12 godzin.

 

Monarchia brytyjska od dawna interesuje się mechanizmami odmierzającymi czas. Zegary i zegarki były kolekcjonowane przez monarchów na przestrzeni wieków, jako środek zapewniający dobrze zorganizowaną rutynę na dworze. Zegary kolekcjonowano także z zainteresowania innowacjami naukowymi oraz dla przyjemności.

Większość Polaków popiera likwidację zmiany czasu

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W nocy z soboty na niedzielę zegary z godz. 2:00 przesunięto o godzinę do przodu.

 

ZOBACZ: W. Brytania. Policja zatrzymała mężczyznę, który z kuszą wtargnął na teren zamku Windsor

 

Od lat toczy się dyskusja na temat sensu przestawiania zegarków dwa razy w roku. Z badań przeprowadzonych w 2021 wynika, że większość Polaków popiera likwidację zmiany czasu

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie