Zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki

Polska
Zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki
Polsat News
Zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że o godz. 2:00 wskazówki zostaną przesunięte o godzinę do przodu. Od lat toczy się dyskusja na temat sensu przestawiania zegarków dwa razy w roku. Z badań przeprowadzonych w 2021 wynika, że większość Polaków popiera likwidację zmiany czasu.

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku zmiana czasu nastąpi więc w nocy z 25 na 26 marca. Nadchodzącej nocy o godz. 2:00 zegary zostaną przesunięte na godz. 3:00. 

 

- Osiem razy było zapowiadane przez różnych polityków odejście od zmiany czasu - przypomniał na antenie Polsat News Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny United Global Compact i dodał, że najintensywniejsze rozmowy toczyły się za kadencji Donalda Tuska. 

 

Ekspert podkreślił, że najrozsądniejsze rozwiązanie zaproponowała KE, która chce jednego czasu we wszystkich państwach Wspólnoty. - Patrząc na wyliczenia ekonomiczne, to jedno i drugie podejście ma swoje plusy i minusy - podkreślił. 

 

WIDEO: Zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu co najmniej do 2026 roku

W Polsce zmianę czasu regulują rozporządzenia prezesa Rady Ministrów. Ostatnie wydano 7 marca 2022 r. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2026 roku.

 

Zgodnie z nim czas letni środkowoeuropejski wprowadza się:

 

w 2023 r. – dnia 26 marca;
w 2024 r. – dnia 31 marca;
w 2025 r. – dnia 30 marca;
w 2026 r. – dnia 29 marca.


Z kolei czas zimowy zacznie obowiązywać:

 

w 2023 r. – dnia 29 października;
w 2024 r. – dnia 27 października;
w 2025 r. – dnia 26 października;
w 2026 r. – dnia 25 października.

Zmiana czasu. Dyskusja trwa od lat

Dyskusja na temat sensu zmiany czasu w UE toczy się od kilku lat. W 2018 r. przeprowadzono nawet konsultacje publiczne wśród Europejczyków, które wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zaprzestaniem tego procesu. Zebrano rekordową liczbę 4,6 mln odpowiedzi w tej sprawie. 

 

Wobec tak wielkiego zainteresowania, KE przedstawiła kilka lat temu propozycję zniesienia zmiany czasu, którą poparł w 2019 r. PE. Miało ono nastąpić do 2021 r. - pod warunkiem, że uzyskałoby zgodę państw członkowskich. Tak się jednak nie stało i projekt trafił do zamrażarki.

 

ZOBACZ: Zmiana czasu z letniego na zimowy. Stanęło 13 pociągów PKP Intercity

 

Pomysł likwidacji zmiany czasu popierają Polacy, co wynika m.in. z przeprowadzonego pod koniec 2021 roku badania Research Partner. Na pytanie "czy popierasz pomysł likwidacji zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni" 47 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a kolejne 24 proc. "raczej tak".

 

Przeciwną opinię wyraziło 17 proc ankietowanych (9 proc zdecydowanie nie, a 8 proc. raczej nie), natomiast 12 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

ap/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie