Hiszpania. Mężczyzna musi zapłacić byłej żonie za pranie, sprzątanie i opiekę nad dziećmi

Świat
Hiszpania. Mężczyzna musi zapłacić byłej żonie za pranie, sprzątanie i opiekę nad dziećmi
Pixabay

Mężczyzna z Hiszpanii musi zapłacić swojej byłej żonie ponad 204 tys. euro za wykonywane przez nią obowiązki domowe oraz opiekę nad ich dziećmi w czasie trwania ich małżeństwa. Dodatkowo były mąż będzie musiał wypłacać byłej żonie comiesięczną "emeryturę".

Ivana Moral wzięła ślub ze swoim mężem w 1995 roku. 25 lat później, w 2020 roku, para się rozwiodła. Małżonkowie doczekali się dwóch córek, które mają obecnie 20 i 14 lat.

 

ZOBACZ: Dzień Kobiet gwiazd Polsatu. Czego życzą z tej okazji?

 

Po ślubie para postanowiła, że kobieta zrezygnuje z pracy zawodowej, tylko zajmie się domem. - Poświęciłam się wyłącznie pracom domowym, opiece nad mężem i dziećmi - powiedziała 48-latka.

 

- Maż zmusił mnie do przyjęcia roli kury domowej. Nie mogłam tak naprawdę robić nic innego - dodała kobieta.

Przełomowy wyrok sądu

Ponieważ przed ślubem para podpisała rozdzielność majątkową, po rozstaniu sytuacja finansowa kobiety stała się bardzo trudna. Nie posiadając żadnego doświadczenia zawodowego, miała problem ze znalezieniem pracy.

 

- Po rozwodzie i latach poświęcania się rodzinie, ja i moje córki zostałyśmy bez niczego - twierdziła Ivana Moral.

 

ZOBACZ: Co trzecia matka dziecka w wieku do 9 lat nie pracuje

 

Sprawą zajął się hiszpański sąd, który stwierdził, że kobiecie należy się finansowe zadośćuczynienie ze strony byłego męża. Sędzia Laura Ruiz Alaminos orzekła, że mężczyzna musi wypłacić byłej żonie ponad 204 tys. euro (ponad 950 tys. złotych) za 25 lat nieodpłatnej pracy domowej. 

 

Stawka została wyliczona na podstawie rocznej płacy minimalnej przez cały okres trwania małżeństwa.

 

 

To jednak nie koniec. Były mąż kobiety musi również wypłacać byłej żonie specjalne świadczenie w wysokości 500 euro (blisko 2,5 tys. zł) miesięcznie, oraz płacić alimenty na ich córki.

 

Wyrok, który hiszpańskie media nazywają przełomowym, nie jest prawomocny. Adwokat mężczyzny zapowiedział złożenie apelacji.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie