Wojna w Ukrainie. ISW: Rosyjska ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego

Świat
Wojna w Ukrainie. ISW: Rosyjska ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego
mil.ru
ISW: Rosyjska ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje, że wiosenna ofensywa wojsk rosyjskich zbliża się do punktu kulminacyjnego. Konflikt w Ukrainie toczy się od 395 dni. Możliwa jest silna kontrofensywa wojsk ukraińskich.

Rosyjska przestrzeń informacyjna reaguje dużym niepokojem na spowolnienie tempa rosyjskich działań i ukraiński potencjał przejęcia inicjatywy - zaznaczają eksperci.

 

ZOBACZ: Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Tematami Ukraina i ceny energii

 

Jak dodają, w rosyjskich mediach pojawia się coraz więcej głosów tworzących tło informacyjne, mające przygotowywać odbiorców do potencjalnej ukraińskiej kontrofensywy.

ISW: Rosja będzie musiała wysłać na front duże siły

Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie na szeroką skalę osiąga punkt kulminacyjny - wskazują analitycy ISW.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk: Zginął obywatel Polski walczący w Ukrainie

 

Rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do skierowania dużych sił na linię frontu, by nie dopuścić do punktu kulminacyjnego albo by rozpocząć nowe działania ofensywne - podkreślają. Jednocześnie jest mało prawdopodobne, że takie siły istnieją - podsumowuje ośrodek.

Ukraiński sztab: Trwa rosyjski ostrzał

Sztab generalny Ukrainy poinformował w mediach społecznościowych, że rosyjskie wojsko przeprowadziło przeciwko Ukrainie 50 ataków lotniczych i 11 rakietowych oraz 75 ostrzałów z wyrzutni rakietowych. 

 

 

"Rosyjska armia koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim w Donbasie" - napisano.

 

dsk / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie