Episkopat: Proces kanonizacyjny Jana Pawła II był prowadzony rzetelnie

Polska
Episkopat: Proces kanonizacyjny Jana Pawła II był prowadzony rzetelnie
Polsat News
Abp Wojciech Polak: Proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości co do świętości Jana Pawła II

Proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości, co do świętości Jana Pawła II - oświadczył na wtorkowej konferencji Episkopatu Polski abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki zabrał także głos na temat kościelnych archiwów. - Są one normalnie dostępne, a jedyną granicą jest tajemnica archiwalna, która wynosi 50 lat - podkreślił.

- W przestrzeni publicznej pojawia się wiele wypowiedzi, że kanonizacja Jana Pawła II była robiona na chybcika, za wcześnie, bez przejrzenia dokumentów - stwierdził abp Grzegorz Ryś. - Chcę jednak powiedzieć, że proces ten był prowadzony rzetelnie - podkreślił metropolita łódzki na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Abp Ryś podkreślił, że może mówić jedynie o polskiej części komisji kanonizacyjnej. - Komisja historyczna, która została powołana do życia w Krakowie, zajmowała się dokumentami z krakowskiego okresu posługi kardynała Karola Wojtyły. Pracowało w niej dwóch historyków: ks. Prof. Jacek Urban i ja - wyjaśnił metropolita łódzki.

Prymas Polski: Archiwa kościelne są dostępne na normalnych zasadach

- W każdej diecezji są archiwa historyczne. Są one dostępne na normalnych zasadach archiwalnych. Może prowadzić w nich prace każdy, kto prowadzi badania. Od najprostszych, czyli pisania pracy magisterskiej. Jeżeli przychodzi człowiek do archiwum, jest polecony przez swojego promotora, dostaje dostęp do archiwaliów, które się tam znajdują - podkreślił abp Ryś.

 

ZOBACZ: "Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię świata". Ponad 200 profesorów broni papieża

 

Metropolita łódzki zaznaczył, że jedyną granicą jest tajemnica archiwalna, która zarówno w przypadku archiwów kościelnych, jak i państwowych wynosi 50 lat. - Jeżeli dzisiaj mówimy o tajemniczy archiwalnej w przypadku kardynała Karola Wojtyły, to obejmuje ona co najwyżej ostatnie pięć lat jego pobytu w Polsce. Jeżeli ktoś chciałby mieć dostęp do dokumentów wytworzonych po roku 1973, to pewnie musiałby prosić o dostęp do tych archiwów dyrektora - dodał Grzegorz Ryś.

 

- Nie ma żadnych przeszkód, żeby dotrzeć do dokumentów archiwalnych z czasu pobytu Jana Pawła II w Polsce - ocenił metropolita łódzki.

Kanonizacja Jana Pawła II. Abp Ryś: Zrobiliśmy to rzetelnie

Abp Ryś opisał, że w archiwum kardynała Karola Wojtyły znajduje się ponad 300 fascykułów. - Na to składa się prywatna korespondencja z ponad pięcioma tysiącami osób. Są teczki, w których znajdziecie państwo 50-60 listów - dodał metropolita łódzki. - Inne źródła dokumentują działalność kardynała Karola Wojtyły w kościele powszechnym, w archidiecezji, naukową, literacką i administracyjną - stwierdził.

 

ZOBACZ: Raport o wydalonym kardynale. "Jan Paweł II był przekonany, że mówi prawdę"

 

- Wszystkie te dokumenty mieliśmy w ręce, albo ks. prof. Urban, albo ja. Nie było żadnego dokumentu, którego nie dotknęliśmy w trakcie tego procesu kanonizacyjnego - zaznaczył abp Ryś. - To była duża praca, którą nam było dane wykonać. Nie boję się powiedzieć, że zrobiliśmy to rzetelnie - powiedział.

"Franciszkańska 3". Jest reakcja Kościoła na reportaż

Konferencja Episkopatu to odpowiedź na reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, wyemitowany w zeszłym tygodniu przez TVN24. Reporter próbował w nim odpowiedzieć na pytanie, co Jan Paweł II wiedział na temat pedofilii w Kościele. Dokumenty, do których dotarł dziennikarz wskazują na zaniechania Karola Wojtyły w sprawie licznych nadużyć.

 

- Trudność nie polega na dostępności do archiwaliów, ale na ich interpretacji. To kluczowa kwestia. Nie można się dopuszczać błędu, który się nazywa ahistoryczność. Nie można do tych materiałów przykładać miary dzisiejszego państwa i dzisiejszego Kościoła - ocenił w tym kontekście metropolita łódzki.

 

Na konferencji poruszono także kwestię śmieci ks. Blachnickiego, który został otruty przez komunistyczne władze. - Państwo, w którym dział się pontyfikat krakowski Karola Wojtyły, to państwo totalitarne. To jeden z ważnych kluczy do interpretacji tamtych dokumentów. Kardynał Wojtyła był człowiekiem wrogo nastawionym do tego państwa i systemu - zwrócił uwagę abp Ryś.

jkm/wka / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie