Przemoc wśród młodzieży. Dane Komendy Głównej Policji

Polska
Przemoc wśród młodzieży. Dane Komendy Głównej Policji
YouTube/Polsat News/Internet
W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o przypadkach przemocy wśród nieletnich

W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się doniesienia o przypadkach przemocy wśród nieletnich. Nagrania z brutalnych wybryków trafiają do mediów społecznościowych. W porównaniu z danymi z 2021, w 2022 roku nieznacznie wzrosła liczby czynów karalnych popełnianych przez nieletnich.

- W 2022 r. na terenie całego kraju policjanci stwierdzili 882 278 przestępstw oraz ujawnili 316 640 podejrzanych, wśród których 8 717 to nieletni sprawcy czynów karalnych, którym udowodniono popełnienie 18 505 czynów - przekazał insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji. 

 

ZOBACZ: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: Co drugi nastolatek doświadcza przemocy rówieśniczej

 

W porównaniu z danymi z 2021 nieznacznie wzrosła liczby czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. Ogólna liczba przestępstw wyniosła wówczas 840 742, a tych popełnionych przez nieletnich - 18 400. Przełożyło się to na niższy procent udziału czynów niedozwolonych, popełnionych przez nieletnich w ogólnej liczbie przestępstw. 

Policja: W 2022 roku doszło do 426 bójek lub pobić 

- W 2022 r. nieletni popełnili 426 czynów karalnych w kategorii bójka i pobicie, co stanowiło 14,7 proc. ogółu przestępstw stwierdzonych w tej kategorii, a zarazem 2,3 proc. ogólnej liczby czynów karalnych nieletnich. Porównując lata 2021 i 2022 stwierdzić należy, że wartości dotyczące zarówno ogólnej liczby przestępstw jak i czynów karalnych w kategorii bójka i pobicie, utrzymują porównywalną, nieznaczną tendencję wzrostową - przekazał Ciarka. 

 

ZOBACZ: Ekspertka o przemocy wśród nastolatków. "Wsparcia wymaga rodzina"

 

Rzecznik KGP poinformował, że aby zapobiegać nieodpowiednim zachowaniom wśród nieletnich funkcjonariusze policji prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą. - Program takich spotkań jest zawsze dostosowany odpowiednio do wieku odbiorcy. Z doświadczenia wiemy, że takie pogadanki profilaktyczne cieszą się dużym zainteresowaniem - poinformował. 

 

Ponadto policja sprawdza miejsca, w których gromadzi się młodzież, w ramach akcji "Nielat'. - W ramach zorganizowanych działań funkcjonariusze  eliminują negatywne zjawiska, takie jak: przestępczość wśród nieletnich, włóczęgostwo, spożywanie alkoholu, używanie środków psychoaktywnych w celu wprowadzenia się w stan odurzenia - podsumował. 

dsk/pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie