Protesty lekarzy w Niemczech. Wśród postulatów wyższe zarobki i lepsze warunki pracy

Świat
Protesty lekarzy w Niemczech. Wśród postulatów wyższe zarobki i lepsze warunki pracy
Polsat News
W Niemczech odbył się strajk lekarzy

W pięciu niemieckich landach odbywają się strajki ostrzegawcze lekarzy. Protestujący są zdania, że sytuacja w ochronie zdrowia staje się coraz gorsza - nie tylko pod względem zarobków. - Czujemy presję ze strony naszych pracodawców, jeżeli chodzi o normy finansowe - powiedział w Polsat News lekarz Rafał Krzysztpik.

Strajkujący medycy zwracają uwagę na problem związanym z właścicielami szpitali. Są to duże, prywatne koncerny, które koncentrują się głównie, nie na jakości zabiegów, tylko na maksymalizacji zysków - przekazał reporter Polsat News Tomasz Lejman.

 

Protesty lekarzy są spowodowane także rosnącymi cenami, za którymi nie podążają podwyżki pensji. Strajk ma wywrzeć presję, aby odmrozić zarobki, które nie uległy zmianie od 2022 roku.

 

Natomiast szpitale w Niemczech wciąż zarabiają duże pieniądze. Prywatne kasy chorych płacą za leczenie 2,5 raza więcej niż państwowe. Ta różnica nie przedkłada się jednak na zarobki personelu.

Strajk lekarzy w Niemczech. "Medycyna to nie jest coś, co da się zaplanować"

- Czujemy presję ze strony naszych pracodawców, jeżeli chodzi o normy finansowe wyrabiane przez nasze szpitale - powiedział Rafał Krysztopik, lekarz ze szpitala w Pasewalk. - Dyrektorzy cały czas naciskają na ordynatorów, żeby ich oddziały zarabiały jak najwięcej pieniędzy i napędzały zysk koncernu - dodał.

 

Medyk zauważył, że to przekłada się na lekarzy, pielęgniarki i pozostałych pracowników. - Przede wszystkim wzrasta liczba zabiegów, które wykonujemy w ciągu dnia. Czasami są one przeciągane na czas dyżurowy - przekazał. 

 

WIDEO: Protesty lekarzy w Niemczech. Wśród postulatów wyższe zarobki i lepsze warunki pracy

 

 

- Medycyna to nie jest coś, co da się zaplanować. Grafik operacji, który mamy ustalony na początku, zmienia się w trakcie dnia - zauważył lekarz. Przekazał, że na oddziale trzeba uwzględniać też wypadki i inne niespodziewane zdarzenia.

 

ZOBACZ: Niemcy. Poszukiwany tester medycznej marihuany. Może zarobić osiem tysięcy euro

 

Obecna sytuacja ekonomiczna wymusza zamianę sytuacji zarobkowej także w Niemczech. To z kolei odbija się na pracownikach we wszystkich branżach gospodarki.

 

Pensje lekarzy pracujących w Niemczech są czasami zbliżone do zarobków medyków w Polsce. Jednak za Odrą lekarze mają znacznie większy komfort pracy, gdyż zazwyczaj pracują na etatach i są ubezpieczeni. Nad Wisłą dominuje stosunek kontraktowy. To oznacza, że znacznie więcej odpowiedzialności spada na lekarzy.

mbl/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie