Mecz Polska-Albania na PGE Narodowym w Warszawie. Decyzja ratusza

Polska
Mecz Polska-Albania na PGE Narodowym w Warszawie. Decyzja ratusza
Polsat News
Stadion PGE Narodowy

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał pozytywną decyzję na zorganizowanie na Stadionie Narodowym imprezy masowej. Oznacza to, że mecz Polska-Albania może się tam odbyć 27 marca. Wcześniej na antenie Polsat News rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth powiedziała, że impreza może zostać odwołana w przypadku bardzo silnego wiatru.

Na 27 marca (poniedziałek) zaplanowano mecz kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy. Impreza ma się odbyć na PGE Narodowym. Potrzebne są jednak odpowiednie zgody po tym, jak stadion został zamknięty z powodu usterki jednego z elementów podtrzymujących dach obiektu. 

Mecz Polska-Albania na PGE Narodowym. Impreza uzależniona od pogody

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał pozytywną decyzję na zorganizowanie na Stadionie Narodowym imprezy masowej. Oznacza to, że mecz Polska-Albania może się tam odbyć 27 marca. W decyzji są jednak zastrzeżenia wynikające z wytycznych zawartych w decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

 

Jednocześnie odmówił pozwolenia na mecz finałowy Fortuna Puchar Polski 2023, który miał odbyć się 2 maja oraz na mecz towarzyski Reprezentacji Polski, który miał odbyć się 16 czerwca.

 

Wcześniej w rozmowie z Polsat News rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth powiedziała, że wszystko wskazuje na to, iż dzisiaj zostanie wydana pozytywna opinia, dotycząca zezwolenia na mecz, ale nie ma jeszcze podpisu pod decyzją.  

 

ZOBACZ: Architekt PGE Narodowego o przyczynie wady konstrukcji: Nie możemy wykluczyć żadnego scenariusza

 

- W opinii Powiatowego Inspektora Nadzoru jest m.in. mowa o tym, że w przypadku bardzo silnego wiatru ta impreza mogłaby jednak nie dojść do skutku - wyjaśniła urzędniczka. 


- Miejmy nadzieję, że takie okoliczności nie zajdą, ale tutaj trzeba przewidywać, ponieważ mamy do czynienia z uszkodzonym dachem. Jest tam mowa m.in., że powinien on być złożony po to, żeby nie obciążał go dodatkowo np. śnieg, muszą być specjalne zabezpieczenia w postaci odciągów linowych - dodała.

 

Usterka dachu

W listopadzie 2022 roku, na corocznym przeglądzie technicznym dachu PGE Narodowego, wykryto usterkę jednego z elementów konstrukcji stalowo-liniowej podtrzymującą iglicę dachu.

 

Wykonawcy oraz projektanci stadionu, zarekomendowali, aby wyłączyć budowlę z użytku i przeprowadzić dodatkowe badania. Dopóki wada nie zostanie usunięta, wszelkie wydarzenia sportowe jak i kulturalne zostają odwołane.

Stadion PGE Narodowy

Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego na warszawskiej Pradze, zwany za sprawą głównego sponsora PGE Narodowym, potocznie Narodowym, został wybudowany na Euro 2012 i oddany do użytku na początku tego roku. Stadion pomieści 58 tys. kibiców. 

 

ZOBACZ: Szpital na PGE Narodowym będzie zawieszony. "Wypisany zostanie ostatni pacjent"

 

Pozostaje własnością Skarbu Państwa i z tej kwestii pozostaje pod opieką Ministerstwa Sportu. Jest największym obiektem sportowym w Polsce i bazą polskiej reprezentacji. 

 

W ostatnim czasie wykorzystywany doraźnie jako szpital tymczasowy w czasie pandemii Covid-19 oraz centrum recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku.

pgo/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie