Waldemar Buda o inflacji: Jesteśmy u szczytu. Teraz może być tylko lepiej

Polska
Waldemar Buda o inflacji: Jesteśmy u szczytu. Teraz może być tylko lepiej
Polsat News
Waldemar Buda w środowym "Gościu Wydarzeń"

Na ile sytuację mieszkaniową Polaków zmieni rządowy plan "Bezpieczny kredyt 2 procent"? O projekt dotyczący zakupu pierwszego mieszkania Bogdan Rymanowski pytał Waldemara Budę. Minister rozwoju i technologii komentował też poziom inflacji. - Jesteśmy u szczytu. Teraz może być tylko lepiej - stwierdził.

Minister rozwoju i technologii komentował środowy film, który Donald Tusk opublikował w mediach społecznościowych. Szef PO zwracał uwagę na wysokie ceny podstawowych produktów i porównywał je z cenami z czasów, kiedy rządziła Platforma Obywatelska.

 

- Trzeba mu powiedzieć, bo chyba się nie zorientował przez przeszło rok, że mamy wojnę. Surowce zdrożały kilkukrotnie, cena energii zdrożała kilkukrotnie. Zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy i gazu z całego świata. Związane są z tym absolutnie koszty. W Stanach Zjednoczonych również największa (inflacja - red.) od 30 lat. W Niemczech również od 30. W Estonii najwyższa od początku istnienia tego państwa - wskazał Waldemar Buda.

 

- Żerowanie i chodzenie z reklamówką Biedronki i nagrywanie się, to jest naprawdę komedia, to jest niegodne polityka tej rangi, jakiej jest Donald Tusk. To naprawdę niepoważne - dodał.

 

ZOBACZ: "Mój ukochany schaboszczak". Donald Tusk porównał ceny za PO i PiS

 

Bogdan Rymanowski dopytywał czy zdaniem ministra rząd nie odpowiada za inflację. - My nie odpowiadamy za tę część bazową. Tam jest ponad połowa tej części, która wynika z surowców. Natomiast cała reszta wynika też oczywiście z geopolityki, makroekonomii - odparł Buda.

Ziobro krytykuje Morawieckiego. Buda: Kwieciste słowa

"Nie zgadzamy się, by obrona taniej energii była przedstawiana jako polexit. Premier Morawiecki zgodził się na zaostrzenie polityki klimatycznej UE. Chcieli tego Niemcy, Tusk i lewica. Dlatego mamy dziś drożyznę i inflację" - napisała w środę na Twitterze Zbigniew Ziobro. Bogdan Rymanowski zauważył, że minister sprawiedliwości skrytykował obecnego premiera.

 

 

- To są kwieciste słowa, ale mówiąc o argumentach wiemy, z czego to wynika. Jeśli chodzi o certyfikaty ETS, one zdrożały, ale nie zdrożały aż tak mocno, żeby wpływały w ten sposób na inflację. Dzisiaj jest poniżej 100 zł jeden certyfikat. Cena energii zdrożała 4, 5-krotnie. Więc ja nie popieram tego zdania - stwierdził minister.

 

WIDEO: Waldemar Buda w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Pan minister (Ziobro - red.) zawsze wyraża wyraziste stanowisko, chce się przebić z komunikatem i każdy ma do tego prawo. My analizujemy to chłodno, odpowiadając za gospodarkę, analizujemy przyczyny, że luty, marzec to jest ostatnia "górka" inflacyjna. Będzie ona spadała - wskazał Buda, po czym dodał, że "możemy zamknąć rok na poziomie jednocyfrowej inflacji".

 

- Jesteśmy u szczytu. Teraz może być tylko lepiej - podkreślił.

Pierwsze mieszkanie i specjalny kredyt

Dziennikarz zapytał też o projekt dotyczący zakupu pierwszego mieszkania "Bezpieczny kredyt 2 procent". Poruszył temat skali rozwiązania i ile osób będzie mogło z niego skorzystać.

 

- Co roku 30-40 tysięcy osób. Docelowo podczas pięciu lat funkcjonowania programu to może być nawet 200 tysięcy osób. To ogromna liczba osób wykluczonych mieszkaniowo, która dzisiaj nie może wystartować z rodziną, w dorosłość - powiedział Buda.

 

ZOBACZ: Tomasz Narkun: Kredyt 2 proc. może wpłynąć na rynek najmu

 

Rymanowski zwrócił uwagę na opinie ekspertów NBP. Ich zdaniem rozwiązanie wspiera jedynie stronę popytową na rynku nieruchomości, a beneficjentami będą tylko dobrze sytuowane gospodarstwa domowe, sektor bankowy i deweloperzy.

 

- To jest dla osób, które mają dochody na poziomie średnim. Wszyscy ci, którzy zarabiają dużo, dawno kupili sobie mieszkania i nie czekają na kredyt 0 proc. (...) - odparł minister. - Dzięki temu, że kredyt jest na poziomie 2 procent, to zdolność kredytowa jest dostępna dla coraz większej grupy - podkreślił.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

jk/ml/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie