Mateusz Morawiecki: Na posiedzeniu rządu przyjęto Program Pierwsze Mieszkanie

Polska
Mateusz Morawiecki: Na posiedzeniu rządu przyjęto Program Pierwsze Mieszkanie
Polsat News
Mateusz Morawiecki

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że rząd przyjął projekt ustawy ws. kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Zaznaczył, że to nie pierwszy rządowy program, który ma pomagać Polakom. - Chcemy, aby mieszkań było jak najwięcej i aby ludzi było na te mieszkania stać - dodał Morawiecki.

Projekt ustawy zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia.

 

- Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich - przekazał Mateusz Morawiecki.

 

Jak powiedział premier, kredyt ma być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie. - Osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu - dodał.

 

- Program Pierwsze Mieszkanie to realna pomoc dla Polaków - stwierdził Morawiecki. Zaznaczył, że jest to rozwiązanie systemowe, które opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania.

Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł

- Kwota kredytu 2 proc. nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł - poinformował Morawiecki. Przekazał, że wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

 

Zaznaczył, że będzie to "bezpieczny kredyt jest dla osób, które są gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny".

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Platformo, nie kłam. Jesteście jak słaby bokser

 

Szef rządu odniósł się też do liczby wybudowanych i oddanych do użytkowania mieszkań. - Średnia roczna w czasach PiS to powyżej 200 tys. mieszkań, a średnia roczna w czasach rządów PO to poniżej 150 tys. mieszkań - stwierdził.

 

W projekcie założono, że dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

mbl/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie