Rosyjskie samoloty zbliżyły się do granic NATO. Zostały przechwycone przez myśliwce

Świat
Rosyjskie samoloty zbliżyły się do granic NATO. Zostały przechwycone przez myśliwce
Wikimedia Commons/Maxim Maksimov/CC BY-SA 3.0
Tankowiec zbliżył się do przestrzeni powietrznej Estonii

Brytyjskie i niemieckie myśliwce przechwyciły rosyjski tankowiec Ił-78 w pobliżu przestrzeni powietrznej Estonii - przekazało BBC News. Chwilę po zakończeniu akcji zostały wysłane do przechwycenia samolotu pasażerskiego An-148.

Z informacji BBC News wynika, że do przechwycenia Ił-78 ("Midas" w kodzie NATO) doszło we wtorek. Tankowiec leciał między Petersburgiem a Kaliningradem. Nie nawiązał łączności z estońską wieżą kontroli lotów.

 

ZOBACZ: Morze Czarne. Myśliwiec uderzył w amerykańskiego drona. Gen. Drewniak: Błąd pilota

 

Do przechwycenia tankowca wysłano samoloty sił brytyjskich i niemieckich, które przeprowadzają wspólne manewry w regionie. To pierwsza łączona operacja tych krajów.

Przechwycono samolot pasażerski

"Po eskortowaniu Midasa oba myśliwce zostały przekierowane w celu przechwycenia samolotu pasażerskiego An-148, który również przelatywał w pobliżu estońskiej przestrzeni powietrznej" - dodało BBC News.

 

RAF - siły powietrzne Wielkiej Brytanii w kwietniu przejmą dowództwo nad misją patrolowania Bałtyku. Myśliwce niemieckie wycofają się z estońskiej bazy w przyszłym miesiącu.

 

Brytyjski nadawca zwraca uwagę, że przechwycenia miały miejsce w momencie zwiększonych napięć między NATO a Rosją - we wtorek doszło do zderzenia rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem nad Morzem Czarnym. Bezzałogowiec został całkowicie zniszczony.

bas / BBC News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie