Rosyjskie samoloty w pobliżu Alaski. Poderwano amerykańskie myśliwce

Świat
Rosyjskie samoloty w pobliżu Alaski. Poderwano amerykańskie myśliwce
Wikimedia Commons/Russian Air Force/Anna Zvereva
Rosyjski bombowiec Tu-95

Co najmniej kilka rosyjskich samolotów wojskowych, w tym myśliwce i bombowce strategiczne przeleciały nad międzynarodową przestrzenią powietrzną w pobliżu Alaski. Jeden z nich został przechwycony przez amerykańskie myśliwce - donosi Reuters.

"Samoloty, które zauważono w poniedziałek, nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady i nie stanowił zagrożenia" - poinformowało we wtorek Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD).

Rosyjskie samoloty w pobliżu Alaski

Rosyjskie samoloty miały nie być "w żaden sposób" związane z tajemniczymi obiektami zestrzelonymi przez wojsko USA nad Ameryką Północną w ciągu ostatnich kilku tygodni.

 

"NORAD przewidział rosyjską aktywność i był przygotowany do przechwycenia. Dwa myśliwce F-16 przechwyciły rosyjski samolot" - przekazano.

 

Kreml: Piloci wykonują regularne loty

Rosja nie potwierdziła tych informacji. Kreml poinformował w środę, że w ostatnich dniach wykonał wiele lotów nad wodami międzynarodowymi, w tym nad Morzem Beringa między Alaską a Rosją. Dodano, że dwa z rosyjskich strategicznych samolotów bombowych Tu-95MC przeleciały nad Morzem Beringa w towarzystwie myśliwców Su-30.

 

ZOBACZ: Generał Mark Milley: Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie

 

"Piloci lotnictwa dalekiego zasięgu regularnie wykonują loty nad neutralnymi wodami Arktyki, północnego Atlantyku, Morza Czarnego, Morza Bałtyckiego i Oceanu Spokojnego" - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Tajemnicze obiekty nad Ameryką Północną

Północnoamerykańskie siły bezpieczeństwa były w ostatnich tygodniach w stanie wysokiej gotowości po tym, jak podejrzany chiński balon obserwacyjny wleciał w przestrzeń powietrzną USA. Obiekt został zestrzelony przez Stany Zjednoczone. Po tym wydarzeniu doszło do kolejnych incydentów z udziałem tajemniczych obiektów nad USA i Kanadą.

 

Choć Rosja przeprowadzała już wcześniej loty nad Morzem Beringa, to jej działania budzą teraz większe zaniepokojenie z powodu wojny w Ukrainie. Reuters zauważa, że państwa członkowskie NATO zintensyfikowały ćwiczenia wojskowe w Arktyce w ostatnich latach, ponieważ Rosja rozbudowała i odnowiła swoją infrastrukturę wojskową w regionie.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie