Kłótnia na antenie o papieża. Cymański do Kierwińskiego: Ty chcesz milczeć?!

Polska
Kłótnia na antenie o papieża. Cymański do Kierwińskiego: Ty chcesz milczeć?!
Polsat News

Burza po reportażu w sprawie Jana Pawła II była jednym z tematów "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii". - Ty chcesz milczeć?! - pytał Tadeusz Cymański Marcina Kierwińskiego. - Ale o czym tym mówisz? Chce pan politykę na tym robić? - odpowiadał poseł PO.

Politycy komentowali sejmową uchwałę w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. W głosowaniu nad projektem w większości udziału nie wzięli posłowie Koalicji Obywatelskiej. - Nie godzimy się na taką hucpę. PiS-owską hucpę. PiS zawsze w tego typu sprawach stara się wygenerować to swoje "polityczne złoto" (...). Tylko zawsze na końcu z tego zostaje polityczne błoto - podkreślił Marcin Kierwiński z PO.

 

- My nie godzimy się na to, aby wielkiego Polaka Karola Wojtyłę wpisywać w takie polityczne rozgrywki i w brudną kampanię PiS-u. (...) To nie jest przedmiot do dyskusji politycznej. Sejm nie jest od tego, aby rozstrzygać tego typu sprawy - wskazał.

Cymański: Mamy obowiązek stanąć w obronie Jana Pawła II

- Ci, którzy głosowali inaczej w hucpie biorą udział - odpowiadał Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. - Papież był naprawdę kimś wyjątkowym. Dzisiaj, kiedy mamy wojnę polsko-polską, jakie nazwisko, jaki człowiek jeszcze, choć trochę łączy Polaków. To on (Jan Paweł II - red.) - dodał.

 

- Mamy obowiązek stanąć w obronie Jana Pawła II i to zrobiliśmy - stwierdził Cymański.

 

Innego zdania jest Katarzyna Kotula z Lewicy. - Próbujecie cynicznie wykorzystać postać Jana Pawła II, do tego, żeby wzniecać po prostu wojny religijne - odpowiadała. - W myśl zasady: nie ma chleba, to dajcie im igrzysk. Chcecie powiedzieć dzisiaj, że papież Jan Paweł II to Polska, że wiara katolicka to Polska i każdy, kto dzisiaj chce rozpocząć debatę o pedofilii w Kościele, bo o tym była tak naprawdę ta uchwała. Dotyczyła konkretnego reportażu, który pojawił się na antenie stacji. W odniesieniu do tej uchwały Lewica mówiła otwarcie. Nie chcemy i uważamy, że ta uchwała w ogóle nie powinna być w Sejmie procedowana - podkreśliła posłanka.

 

WIDEO: Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii

 

 

O stanowisko Andrzeja Dudy został zapytany jego przedstawiciel z kancelarii prezydenta - Łukasz Rzepecki. - Pan prezydent wczoraj w liście skierowanym do biskupa gliwickiego z okazji ingresu, powiedział jasno i wyraźnie, że polską racją stanu jest obrona tradycyjnych wartości, ale także i przede wszystkim pamięci o Janie Pawle II, o jego pontyfikacie - wskazał Rzepecki.

Kłótnia na antenie o Jana Pawła II

Tadeusz Cymański odniósł się też do reportażu o Janie Pawle II, opublikowanego przez stację TVN24. - Jest zmanipulowany, tendencyjny. Tam nawet nie jest oskarżenie. Tam jest wyrok o papieżu. (...) Kiedy mamy rok wyborczy i szykuje się brutalna kampania, kiedy mamy ogromną inflację, wojnę na Ukrainie, jesteśmy podzieleni w rodzinach, to ten program, kto ten program puścił i to w taki sposób? - pytał poseł.

 

- Są (w reportażu - red.), cytuję: toksyny Jana Pawła II, siał strach i zatruwał polskie dusze, krył zbrodniarzy. To ty chcesz milczeć?! - Cymański zwrócił się do Kierwińskiego.

 

ZOBACZ: Jan Paweł II i Stefan Wyszyński na liście lektur. Czarnek: chrześcijanie też mają dzieci w szkołach

 

- Ale o czym tym mówisz? Chce pan politykę na tym robić? - odpowiedział poseł PO.

 

- Szanujmy dobre imię papieża - wskazywał Cymański.

 

Do sprawy odniosła się też Katarzyna Kotula. - Wy chcecie dzisiaj zamknąć oczy, zatkać uszy i nie rozmawiać o tym temacie. Chcecie nam powiedzieć dzisiaj, że to, co jest dla Polaków najważniejsze, to obrona świętego Jana Pawła II, którego trzeba jeszcze wynieść na jakiś piedestał. Wie pan gdzie dzisiaj jest Polska? - pytała Cymańskiego. - W Sejmie na zimnej podłodze śpią osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. I walczą o godne życie. To jest dzisiaj dla Polaków najważniejsze. Renta socjalna, która nie pozwala im godnie żyć, to są realne problemy Polaków dzisiaj - wskazała. 

Politycy komentują śmierć Mikołaja Filiksa 

Po śmierci Mikołaja Filiksa tematem debaty publicznej stała się publikacja Radia Szczecin. Zareagował na nią m.in. Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii, który w programie "Gość Wydarzeń" stwierdził, że informacje pozwalały na identyfikację pokrzywdzonego.

 

- Pan w tym programie lubi zadawać pytania - zwrócił się Kierwiński do Cymańskiego. - To ja zadam dwa bardzo konkretne. Jak pan ocenia to, co zrobiło Radio Szczecin i ten funkcjonariusz Rada Szczecin? Czy dalej będziecie popierać to, co dzieje się w mediach publicznych, tę szczujnię? - pytał.

 

- Absolutnie mi się nie podoba. To jest jasna odpowiedź. Co więcej, zastanawiam się czy prawa nie należy zmienić. Stan prawny jest taki, że podawanie nieprecyzyjne, ale tak naprawdę pozwalające zidentyfikować ofiarę przestępstw seksualnych. Niestety. To jest bardziej postępowanie teraz etyczne. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - odparł Cymański, mówiąc o publikacji Radia Szczecin. - Ten dziennikarz zrobił ewidentny błąd. Trochę rykoszetem, ten chłopiec zginął tragicznie, jest ofiarą tej wojny, którą my toczymy. Proszę to zrozumieć - powiedział.


Poprzednie wydania programu można obejrzeć tutaj.

prz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie