Ukraińcy chcą zmienić nazwę Rosji. Natychmiastowa reakcja Kremla

Świat
Ukraińcy chcą zmienić nazwę Rosji. Natychmiastowa reakcja Kremla
Twitter/MFA Russia/Flickr/Jürg Vollmer
Marija Zacharowa i Dimirtij Miedwiediew

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odpowiedział na petycję w sprawie zmiany nazwy Rosji na Moskowię, wzywając rząd do zbadania takiej możliwości - powiadomił portal Ukrinform. Do sprawy odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSW Marija Zacharowa oraz były prezydent i były premier Rosji Dimirtij Miedwiediew.

Na stronie prezydenta Ukrainy pojawiła się odpowiedź w sprawie petycji, pod która podpisało się 25 tys. 792 osoby. Obywatele Ukrainy opowiadają się za oficjalną zmianą nazwy Rosji na Moskowię i zmianie terminu "rosyjski" na "moskiewski".

Prezydent Zełenski odpowiada na petycję

W odpowiedzi Wołodymyr Zełenski powiadomił, że wprowadzenie takich zmian wymaga starannego opracowania w kontekście historyczno-kulturowym oraz ze względu na możliwe międzynarodowe konsekwencje prawe.  

 

ZOBACZ: Oscary 2023. Akademia Filmowa nie chce przemówienia Zełenskiego. Rosjanie ruszyli z propagandą

 

"W związku z tym zwróciłem się do premiera Ukrainy z prośbą o kompleksowe opracowanie tej kwestii, z włączeniem instytucji naukowych oraz o poinformowanie mnie i autora petycji o wynikach" - napisał prezydent. 

Reakcja rzeczniczki rosyjskiego MSZ  

Do propozycji obywateli Ukrainy i odpowiedzi prezydenta Zełenskiego odniosła się rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Marija Zacharowa.  


"Bunkierowy (tak od niedawana rosyjska propaganda nazywa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - red.) każdego dnia potwierdza, że mamy rację. To jeszcze jedna próba stworzenia z Ukrainy antyrosyjskiego kraju" - napisała w serwisie Telegram.

 

 

Na inicjatywę Ukraińców odpowiedział również były prezydent i były premier Rosji Dimirtij Miedwiediew, który zaproponował zmianę nazwy Ukrainy na "Świńska Rzesza Bandery".

 

anw/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie