Oscary 2023. Akademia Filmowa nie chce przemówienia Zełenskiego. Rosjanie ruszyli z propagandą

Świat
Oscary 2023. Akademia Filmowa nie chce przemówienia Zełenskiego. Rosjanie ruszyli z propagandą
PAP/Viktor Kovalchuk
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Amerykańska Akademia Filmowa nie chce, by prezydent Ukrainy przemawiał zdalnie podczas gali rozdania Oscarów. Taką samą decyzję podjęła rok temu. Na te doniesienia z zadowoleniem zareagowały prokremlowskie media, odnotowując "ośmieszenie" Zełenskiego. Pomijają jednak, że ukraiński przywódca nie raz przemawiał w najważniejszych światowych gremiach, gdy ich lider Putin był okryty powszechną infamią.

Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca w Los Angeles. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabiegał o to, aby pojawić się na wizji i zdalnie wygłosić pokojowe przesłanie dla świata zachodniego. 

Oscary 2023. Akademia Filmowa nie chce Zełenskiego

Podobną odezwę wygłosił w styczniu podczas rozdania Złotych Globów, jak również w trakcie Berlinale w lutym tego roku. Na niemieckim festiwalu Zełenski również pojawił się wirtualnie.

 

ZOBACZ: „Sługa Narodu”: Wołodymyr Zełenski ocenia polską wersję!

 

Ponadto ukraiński prezydent od początku rosyjskiej inwazji przemawiał wielokrotnie - głównie za pośrednictwem wideołącza - w parlamentach państw Zachodu, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji czy Izraelu. Osobiście natomiast wygłosił przemówienia w Kongresie USA czy kilka tygodni temu w Parlamencie Europejskim.

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". Zełenski do Dudy w przeddzień wybuchu wojny: Może widzimy się ostatni raz

 

Jak informuje portal "Variety", na występ Zełenskiego nie zgodził się producent gali Will Packer. Uznał on, że wpuszczenie prezydenta Ukrainy na wizję będzie kolejnym ukłonem w stronę białych ludzi, podczas gdy w Afryce trwały nie mniej okrutne i krwawe wojny, a Hollywood je ignorowało. 

Rosja. Propaganda triumfuje. "Amerykanie go ośmieszyli"

Informacja o odrzuceniu wniosku przywódcy Ukrainy dotarła do Rosji. Media związane z Kremlem z zadowoleniem odnotowały, że Zełenski został "ośmieszony".

 

O sprawie napisała m.in. prokremlowska agencja RIA Nowosti. Na jej stronie opublikowano w czwartek tekst pt. "Amerykanie ośmieszyli Zełenskiego. Nie przemówi na Oscarach". 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 365 twarzy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

 

Agencja przekazała, że Zełenski nie wystąpi na Oscarach, bo "Amerykanie są coraz mniej zainteresowani wspieraniem reżimu w Kijowie" - a więc skłamała o prawdziwych powodach.

Rosja. Internauci szydzą z Zełenskiego, ale swojego nazwiska ujawnić nie chcą

Nie tylko RIA Nowosti powiela taką narrację. Inne media z Rosji, m.in. pravda.ru, również poświęciły miejsce wypowiedziom internautów, którzy skomentowali wiadomość na twitterowym profilu "Variety". 

 

Propagandowe redakcje cytują wypowiedzi osób, kryjących się pod anonimowymi nickami. Konta te nie mają więcej niż kilkuset obserwujących, nie mają więc wielkiego wpływu na opinię całej społeczności Twittera.

 

ZOBACZ: Zełenski w Europie. Gen. Pacek: Prezydent Ukrainy robi więcej niż walczące dywizje

 

Komentarze trolli niepodpisujących się nazwiskiem były nieprzychylne wobec Zełenskiego. "Cóż, w końcu jedna rzecz, która sprawia, że warto będzie obejrzeć tę ceremonię". "I dobrze. Wystarczy propaganda wojskowa z »Top Gun 2«" - czytamy wpisy popierających wojnę Rosjan.

 

Internauci ci nie zauważają jednak, że prezydent Rosji Władimir Putin, który rozpętał wojnę w Ukrainie, sam okryty jest niesławą i wykluczany z kolejnych międzynarodowych spotkań czy konferencji. Dodatkowo na wielu jego współpracowników czy rosyjskie instytucje nakładane są coraz ostrzejsze sankcje, utrudniające im działalność na Zachodzie.

mak/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie