Orły 2023 rozdane. "IO" najlepszym filmem

Polska
Orły 2023 rozdane. "IO" najlepszym filmem
PAP/Radek Pietruszka
Laureaci 25. Gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2023

"IO" Jerzego Skolimowskiego otrzymał sześć Polskich Nagród Filmowych Orły 2023, w tym za najlepszy film. Jubileuszowa 25. gala odbyła się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ceremonię poprowadził Maciej Stuhr.

Podczas 25. gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 sześć statuetek trafiło do twórców filmu "IO" - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski), zdjęcia (Michał Dymek), muzykę (Paweł Mykietyn) i montaż (Agnieszka Glińska).

Orły 2023. "IO" nagrodzony

Reżyser "IO" Jerzy Skolimowski, który obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych wziął udział w gali za pośrednictwem sieci. W swoim wystąpieniu podziękował Akademii, koproducentom i Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. "IO" jest filmem, w którym widzowie na świat patrzą z perspektywy osiołka, który z polskiego cyrku trafia do włoskiej rzeźni. Podczas podróży po Europie osiołek spotyka różne osoby.

 

 

Cztery nagrody zostały wręczone twórcom "Johnny'ego" - pierwszoplanowa rola męska (Dawid Ogrodnik), drugoplanowa rola kobieca (Maria Pakulnis), charakteryzacja (Lilianna Gałązka) oraz nagroda publiczności. Film "Orzeł. Ostatni Patrol" został nagrodzony dwoma statuetkami - scenografia (Marcelina Początek-Kunikowska) i dzwięk (Radosław Ochnio i Michał Fojcik).

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023 przyznano także za: pierwszoplanową rolę kobiecą (Dorota Pomykała "Kobieta na dachu"), drugoplanową rolę męską (Andrzej Seweryn "Śubuk"), najlepszy dokument ("Lombard"), najlepszy filmowy serial fabularny ("Wielka woda"), najlepszy film europejski ("Ennio" Giuseppe Tornatore), najlepsze kostiumy (Dorota Roqueplo "Brigitte Bardot cudowna") oraz odkrycie roku (Damian Kocur "Chleb i sól").

Maciej Stuhr: Osioł roku

Prowadzący gali odniósł się do swojego ojca i informacji o zatrzymaniu za jazdę pod wpływem alkoholu.

 

ZOBACZ: Aktor Jerzy Stuhr stanie przed sądem. Znamy termin pierwszej rozprawy

 

- Znam aktora, który znakomicie podłożył kiedyś głos po osiołka. Państwo się domyślają, o kim mowa. Można powiedzieć: najsłynniejsze 07 w historii polskiego kina od czasów porucznika Borewicza. Któż z was nie chciałby zagłosować na niego w kategorii osioł roku - mówił Maciej Stuhr

anw/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie