Premier zapowiada nowy rządowy program. Będzie skierowany do kobiet

Polska
Premier zapowiada nowy rządowy program. Będzie skierowany do kobiet
PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki

- Niebawem będzie przedstawiony nowy program. Przeznaczymy miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Polka XXI wieku. - Dla mnie, jako szefa rządu, kluczowa jest płaszczyzna porozumienia - dodał.

- Dla kobiet przedsiębiorczych, które chcą tworzyć swoje własne firmy, przeznaczymy miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety - powiedział Morawiecki.

 

 

 

Podczas swojego wystąpienia na odbywającej się w Warszawie konferencji Polka XXI wieku, szef rządu stwierdził, że "Polska jest kobietą".

 

ZOBACZ: Kobiety w wojsku. "Są tu licealistki, mamy i studentki"

 

- Jak patrzę na nasze dzisiejsze liderki, menadżerki, kobiety przedsiębiorcze, które potrafią wziąć w trudnym czasie sprawy we własne ręce, to taka myśl jako pierwsza przychodzi mi do głowy (...). Kiedy myślę czasami o tym, jakim jednym słowem mógłbym określić charakterystykę kobiet dzisiejszych czasów, to przychodzi mi do głowy słowo: zaradność - mówił premier.

 

Dodał, że inne słowa dobrze określające kobiety to: "inteligencja, mądrość, zdolność do nawiązywania relacji, wytrwałość, kreatywność, konsekwencja i pracowitość". - Ta zaradność stoi u źródeł sukcesu wielu kobiet - stwierdził.

"To nie jest efekt dyrektyw europejskich, ani parytetów"

Morawiecki przypomniał, że kobiety odgrywały bardzo ważną rolę w historii Polski, a Polska była jednym z pierwszych krajów, który nadał prawo głosu w wyborach powszechnych kobietom, w listopadzie 1918 roku. - To był absolutny ewenement na ówczesne czasy - stwierdził. 

 

- Więc ci wszyscy, którzy próbują nas uczyć demokracji, w sposób paternalistyczny traktować nasze doświadczenia dziejowe, mylą się bardzo głęboko - ocenił premier.

 

ZOBACZ: Porozumienie ws. aborcji. Robert Biedroń spotkał się z premier Finlandii

 

Premier przypomniał również, że "mamy w Polsce najwyższy w Unii Europejskiej współczynnik kobiet na stanowiskach menadżerskich - 43,7 proc.". 

 

- To nie jest żaden efekt dyrektyw europejskich, ani parytetów, ani narzucanych rozwiązań przez jakikolwiek rząd. To zawdzięczacie szanowane panie właśnie sobie - swojej wytrwałości, swojej determinacji - podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

- Mamy także coraz większy udział kobiet na rynku pracy. Tutaj już przyłożyliśmy do tego rękę, ponieważ potroiliśmy liczbę miejsc dla dzieci w żłobkach - powiedział. Szef rządu zapewnił, że dzięki temu kobiety mogą być bardziej aktywne społecznie i zawodowo. Dodał, że liczba miejsc w żłobkach jest zwiększana cały czas.

"Myślę, że kobiety to doceniają"

- Nasz rząd musi - ja przede wszystkim - uderzyć się w pierś, bo mamy na poziomie ministrów konstytucyjnych cztery panie, ale za to muszę powiedzieć, że zajmujących kluczowe stanowiska - powiedział.

 

- Myślę, że szanowne panie, nasze mamy, babcie, żony, siostry, córki doceniają to, że dzisiaj ok. od 8 do 10 tys. zł rocznie na każde dziecko jest przeznaczane w różnych programach: od rodzinnego kapitału opiekuńczego, przez 500 plus, przez wyprawkę, przez Mama 4 plus i różne inne programy, które są już dzisiaj prawem nabytym, dobrem, które na pewno zostanie z nami. Przynajmniej tak głęboko wierzę - powiedział.

 

ZOBACZ: Isa Akajew w Polsat News: Kobiet i wojny nie da się połączyć

 

Premier stwierdził, że jednym z obszarów wymagających dalszych działań jest zdrowie. - Wdrażamy najnowocześniejsze procedury dotyczące mammografii. Za parę miesięcy będzie bezpłatna szczepionka przeciwko HPV, by dzieci dorastały w zdrowiu i spokoju - wyliczał.

 

- Chcemy, by polskie kobiety mogły czuć się tak zaopiekowane, jeśli nie lepiej, niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Będziemy realizowali duże programy w tym obszarze, właściwie już realizujemy, to się dzieje m.in poprzez zmianę programów refundacyjnych i zmiany w programach profilaktycznych - mówił premier.

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie