Porozumienie ws. aborcji. Robert Biedroń spotkał się z premier Finlandii

Świat
Porozumienie ws. aborcji. Robert Biedroń spotkał się z premier Finlandii
Facebook/Robert Biedroń
Delegacja Lewicy spotkała się z premier Finlandii Sanną Marin

Robert Biedroń ogłosił porozumienie z rządem Finlandii w sprawie darmowej aborcji dla Polek. "Gabinet Sanny Marin chce pomóc Polkom w dostępie do ich podstawowych praw" - przekazał w czwartek współprzewodniczący Nowej Lewicy. Postulat ma zostać sfinalizowany w nowej kadencji fińskiego rządu. Wcześniej o sprawie informowała Interia.

W czwartek do Helsinek przybyła delegacja Lewicy. Współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł Robert Biedroń, wiceszefowie klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek i Beata Maciejewska oraz posłanki Wanda Nowicka i Katarzyna Kretkowska spotkali się z premier Finlandii Sanną Marin.

 

"Mamy porozumienie w zakresie darmowej aborcji dla Polek w Finlandii. Gabinet Sanny Marin chce pomóc Polkom w dostępie do ich podstawowych praw. Nasze rodzime partie Nowa Lewica i Socjaldemokratyczna Partia Finlandii rozpoczynają rozmowy o szczegółach technicznych. W nowej kadencji fińskiego rządu dojdzie do finalizacji postulatu, jeśli gabinet Sanny Marin się utrzyma" - napisał Robert Biedroń w mediach społecznościowych.

 

 

Biedroń: Polki są pozbawione podstawowych praw

Wcześniej o spotkaniu Roberta Biedronia z Sanną Marin poinformowała Interia. Robert Biedroń przekazał w rozmowie z PAP, że podczas rozmów zaapelował do fińskiej premier o wsparcie dla Polek w zagwarantowaniu dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji oraz poprosił o solidarność z kobietami w Polsce, które "są pozbawione podstawowych praw".

 

ZOBACZ: Biedroń porównał Kaczyńskiego do Trumpa: Jest gotów wyprowadzić ludzi na ulicę

 

- Przykładem dobrych praktyk jest np. Belgia, która przekazuje rocznie kilkanaście tysięcy euro na organizacje pozarządowe, które wspierają potrzebujące Polki. (…) Konieczna jest standaryzacja praw kobiet, tak by wszystkie Europejki mogły cieszyć się pełnia praw, o to walczę na co dzień, jako Przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim - stwierdził współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Finlandia zapewni Polkom darmową aborcję

Robert Biedroń przekazał, że Sanna Marin wyraziła solidarność z wszystkimi kobietami w Polsce i zapewniła o wsparciu. Zapowiedziała, że kwestia dostępności aborcji dla Polek będzie jedną z wielu ważnych spraw, którymi zajmie się zaraz po wyborach w Finlandii.

Podczas spotkania poruszono także kwestię dyskryminacji osób LGBT oraz praworządności w Polsce i systemu edukacji w Finlandii.

 

Obowiązujące w Polsce od lat 90. przepisy dotyczące aborcji zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Sędziowie orzekli, że przesłanka do aborcji mówiąca o trwałym uszkodzeniu płodu bądź chorobie zagrażającej życiu matki jest niekonstytucyjna. Zmiana wywołała masowe protesty w całym kraju, a na ulicę wyszły tysiące osób.

jkm / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie