USA. Alex Murdaugh winny zabójstwa żony i syna. Wyrok sądu w sprawie znanego prawnika

Świat
USA. Alex Murdaugh winny zabójstwa żony i syna. Wyrok sądu w sprawie znanego prawnika
Google Maps/Facebook/BBC
Sąd uznał prawnika za winnego podwójnego zabójstwa

12-osobowa ława przysięgłych uznała 54-letniego Murdaugha winnym zamordowania 52-letniej żony Maggie i 22-letniego syna Paula - przekazały media. Jak ustalono, zostali oni zastrzeleni z bliska w pobliżu rodzinnej posiadłości wieczorem 7 czerwca 2021 roku. Alex Murdaugh to potomek wpływowej rodziny prawniczej, sam też jest prawnikiem.

Murdaugh nie okazał żadnych emocji, gdy przewodnicząca ławy przysięgłych odczytywała werdykt. Następnie skazanego wyprowadzono z sali sądowej - przekazało BBC.

 

- Dowody winy są przytłaczające - powiedział sędzia sądu okręgowego Karoliny Południowej Clifton Newman.

 

Alex Murdaugh nie przyznał się do zabójstwa rodziny, choć przyznał się do kłamstwa na temat swojego alibi i do popełnienia szeregu przestępstw finansowych w zeznaniach. To podważyło jego wiarygodność w oczach ławy przysięgłych.

 

Skazanemu grozi od 30 lat do dożywocia za każdy z dwóch zarzutów morderstwa.

 

 

Sprawa została oparta wyłącznie na poszlakach. Na rozprawie nie przedstawiono żadnych bezpośrednich dowodów - takich jak narzędzie zbrodni, krew na ubraniu czy zeznania naocznego świadka.

"Jeśli robisz źle, to w Karolinie Południowej sprawiedliwości stanie się zadość"

Przez cały proces prokuratorzy przedstawiali prawnika jako seryjnego kłamcę i twierdzili, że tylko on miał środki i możliwość popełnienia morderstw.

 

Oskarżenie uznało, że Murdaugh zastrzelił swoją żonę i syna, aby odwrócić uwagę od swoich przestępstw finansowych, w tym kradzieży milionów dolarów od swoich partnerów prawnych i klientów.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie". Udawał prawnika, wyłudzał pieniądze. Jest bezkarny

 

Oskarżenie skupiło się na obciążającym wideo ze Snapchata nagranym przez syna Paula tuż przed morderstwami. Murdaugh wielokrotnie powtarzał organom ścigania, że tego wieczoru w ogóle nie było go w pobliżu.

 

Na wideo nakręconym przez Paula, na kilka minut przed tym, jak padły strzały, w tle słychać było jednak głos oskarżonego.

 

- Nie ma znaczenia, kim jest twoja rodzina, nie ma znaczenia, ile masz pieniędzy - powiedział po werdykcie główny oskarżyciel Creighton Waters. - Jeśli robisz źle, jeśli łamiesz prawo, jeśli mordujesz, to w Karolinie Południowej sprawiedliwości stanie się zadość - dodał.

 

ZOBACZ: USA. Prawnik chciał upozorować własną śmierć. Przeżył strzał w głowę

 

Prawnicy Murdaugha próbowali przedstawić swojego klienta jako kochającego człowieka, który, choć borykał się z problemami finansowymi i cierpiał z powodu uzależnienia od opioidów, nigdy nie skrzywdziłby swojej żony i dziecka.

 

Obrona przedstawiała wersję, że ktoś zabił rodzinę prawnika, aby zemścić się za wypadek na łodzi w 2019 roku, w którym brał udział 22-letniego syna Paul.

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie